Bezpieczna energia z odpadów

Odpady medyczne na nielegalnym składowisku

Policja ze Szczecina zlikwidowała nielegalne składowisko z odpadami medycznymi. Odpady medyczne zamiast trafić do spalarni trzymane były w garażu. Polskim szpitalom brakuje spalarni odpadów medycznych.

Odpady medyczne zostały znalezione przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Funkcjonariusze namierzyli i zlikwidowali całe nielegalne składowisko tych niebezpiecznych odpadów. Jak podaje portal Policja.pl śledczy już od dłuższego czasu pracowali nad sprawą związaną z transportem, spalaniem i przechowywaniem odpadów medycznych.

Policjanci ustalili, że firma, która zajmowała się odbiorem odpadów medycznych nie dowoziła ich wbrew przepisom do spalarni. Śledczych ta informacja zaprowadziła na trop nielegalnego magazynu śmieci szpitalnych. Idąc tropem odpadów wywożonych ze szpitali funkcjonariusze ustalili dokąd one trafiają.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=4GBbrEaHCz8&feature=share&list=UUMANw5xU8yQwRH5oM-BKnUw”]

Były składowane w prowizorycznym magazynie na posesji jednego z przestępców. Firma odbierająca odpady ze szpitali gromadziła w jednym miejscu większe ich ilości, bo dzięki temu zyskiwała większe upusty w spalarni. Jednak to wbrew przepisom, które mówią, że 90 procent odpadów ze szpitali powinno natychmiast trafić do spalarni. Pozostałe mogą być przechowywane, ale tylko w specjalnych warunkach. Organizatorom grozi do 5 lat więzienia.

Co to są odpady medyczne?

W myśl ustawy z dnia 27 kwietnia o odpadach, odpady medyczne to odpady powstające w związku z udzieleniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206) odpady medyczne sklasyfikowano w grupie 18.

Zgodnie z prawem odpady medyczne muszą być poddawane spaleniu w spalarniach odpadów medycznych. Ich odbiorem i utylizacją zajmują się specjalistyczne firmy. Niestety, tak jak w przypadku składowiska w Szczenie, coraz częściej słyszy się o skandalach z nielegalnym wywozem odpadów medycznych np. na wysypiska.

Spalarnia odpadów medycznych

Firmy robią tak w pogoni za zyskiem, oszczędzając na opłatach związanych ze spalaniem. Tymczasem odpady pochodzące ze szpitali są groźne dla ludzi i środowiska. Koszt unieszkodliwienia 1 kg odpadów medycznych waha się od 3 do 7 złotych!

>>Spalarnia odpadów dla szpitala. Czy warto zainwestować w spalarnię przyszpitalną?

Szpital zamiast płacić firmom, które często postępują nieuczciwie, mógłby zainwestować we własną spalarnię odpadów medycznych. Oczywiście pada argument, że to drogie rozwiązane, ale w perspektywie cen za odbiór odpadów produkowanych przez szpitale, to inwestycja, która się szybko zwraca. Dodatkowo szpital zyskuje energię z odpadów. Zysk jest podwójny nie płacimy zewnętrznym odbiorcom i mamy darmowy prąd albo ciepło w szpitalu.