Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci 2013 i opłata śmieciowa. Ile będą kosztować odpady w 2013 roku?

Śmieci 2013 to hasło pojawia się w kontekście nowych przepisów dotyczących odpadów. Coraz więcej samorządów zastanawia się, ile w 2013 roku będą kosztować odpady? I jak poradzić sobie z nową opłatą śmieciową, która ostatecznie spadnie na mieszkańców. O sensowną odpowiedź raczej trudno.

Nad problemem opłaty śmieciowej i wzrostu kosztów śmieci w 2013 roku poważnie zastanawia się większość polskich samorządów. W Opolu koszty odpadów próbowała liczyć Nowa Trybuna Opolska. Próbowała, bo w sprawie opłat za odpady najwięcej jest niewiadomych. Jak słusznie zauważa gazeta w przyszłym roku to samorządy przejmą odpowiedzialność za śmieci i odpady komunalne.

Dotychczas każdy właściciel posesji, wspólnota mieszkaniowa, czy spółdzielnia podpisywał na własną rękę kontrakt z firmą zajmującą się wywozem i utylizacją odpadów. Efekty? W Polsce, według statystyk UE, przypada najmniej śmieci na jednego mieszkańca. Ale to tylko pozory, bo w polskich lasach piętrzą się hałdy nieewidencjonowanych, wyrzucanych nielegalnie śmieci.

Dlatego w myśl nowych przepisów do 1 lipca 2013 roku samorządy muszą ustalić sposób odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców. Muszą również ustalić sposób naliczania i wysokość opłat za śmieci.

Opłata śmieciowa. Ile naprawdę będą kosztować śmieci 2013?

Gazeta uważa, że póki co gminy mają duży problem z nowymi opłatami śmieciowymi. Choćby dlatego, że nie bardzo wiedzą jak je naliczać. Tzn. czy liczyć opłatę od gospodarstwa, liczby mieszkańców, czy metrażu lokalu? A co zrobić z letnikami, którzy w swoich domkach mieszkają tylko latem?

Wielu samorządowców podobne pytania zadaje w Ministerstwie Środowiska. Ale urzędnicy w Warszawie zazwyczaj milczą jak zaklęci w sprawie opłat za śmieci.

Ustawa ma wspomóc ochronę środowiska i zapobiec nielegalnym wysypiskom. Ale mieszkańcy do opłaty śmieciowej pewnie będą musieli doliczyć koszty związane z tworzeniem nieodpłatnych punktów zbiórki odpadów wielkogabarytowych, niebezpiecznych, elektrycznych. Te mają zapobiec pojawianiu się nielegalnych wysypisk.

Póki co w sprawie opłaty za śmieci 2013 wiadomo tyle, że panuje spory chaos. Jest nowe prawo. Urzędnicy w stolicy milczą. A samorządowcy szukają rozwiązań na własną rękę. Sensownej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba będzie zapłacić za odpady w 2013 roku na razie brak. Ale to nie ważne, i tak zapłacą mieszkańcy.

>>Energia z odpadów tania i czysta. Czy to naprawdę się opłaca?