Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Krakowie. Koreańczycy nie odpuszczają

Spalarnia w Krakowie według ostatnich komunikatów ma być budowana przez Mostostal. Ale Koreańskie konsorcjum Posco nie godzi się z takim rozstrzygnięciem przetargu na budowę spalarni odpadów w Krakowie. Koreańczycy odwołują się do KIO w krakowskiej spalarni.

Spalarnia w Krakowie nie może doczekać się wykonawcy. Choć przetarg na budowę krakowskiej spalarni został rozstrzygnięty już kilka miesięcy temu, to wciąż trwają odwołania od decyzji komisji przetargowej. Inwestor już pięciokrotnie dokonywał wyboru najkorzystniejszej oferty dla inwestycji wartej ponad 700 mln złotych.

Niespełna dwa tygodnie temu Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował, że wygrywa oferta Mostostalu Warszawa – przypomina portal WNP – tymczasem do KIO znowu odwołało się koreańskie konsorcjum Posco. Wcześniej KIO wykazała błędy techniczne oferty Mostostalu i nakazała jej odrzucenie.

Tymczasem oferta Mostostalu uzyskała 92 punkty, podczas gdy konsorcjum koreańskie zdobyło ich 76. Przed ofertą Posco zwycięzcą było konsorcjum Budimeksu, ale po wycofaniu się z niego belgijskiej spółki Keppel Seghers konsorcjum odpadło z rywalizacji o kontrakt. Teraz mamy kolejną odsłonę przetargowego serialu.

Spalarnia w Krakowie

Spalarnia w Krakowie to inwestycja, która będzie kosztować ponad 700 mln złotych. Połowę dołoży Unia Europejska. Spalarnia odpadów miałaby zostać zbudowana do 2014 roku na terenie Nowej Huty.

Spalarnia śmieci ma być odpowiedzią na problemy śmieciowe Krakowa. Miasto każdego roku produkuje ponad 300 tys. ton odpadów, z których znakomita większość trafia na wysypiska. Według założeń spalarnia będzie w stanie zutylizować 220 tys. ton odpadów rocznie.

Spalarnia będzie ze spalanych śmieci produkować energię elektryczną oraz ciepło, które posłuży do zasilenia lokalnych sieci. Krakowski zakład termicznej utylizacji będzie jednym z największych w kraju obok takich zakładów jak spalarnia w Koninie, spalarnia w Bydgoszczy.

 >>Przeczytaj o budowie spalarni w Gdańsku