Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Krakowie. Umowa podpisana

Rozstrzygnięcie przetargu na budowę spalarni w Krakowie wyglądało jak thriller. Ostatecznie po kilku odwołaniach udało się wyłonić wykonawcę. A firma Posco Engineering & Construction z Korei Południowej podpisała kontrakt wart prawie 800 mln złotych na budowę Spalarni w Krakowie.

Jak przypomina portal wnp.pl wykonawcę spalarni w Krakowie wybierano od kwietnia aż sześciokrotnie. Wszystko przez kolejne odwołania oferentów do Krajowej Izby Gospodarczej. W sprawę zaangażowany był krakowski Sąd Okręgowy. W międzyczasie z przetargowej rywalizacji wycofał się jeden z wybranych wcześniej wykonawców. W finałowej rundzie znalazło się koreańskie Posco i Mostostal Warszawa. Oferta tego ostatniego była tańsza o 67 mln złotych. Koreańczycy zaproponowali wykonanie inwestycji za sumę 797 mln złotych. Ostatecznie Mostostal wycofał się z kontraktu twierdząc, że inwestycja jest obarczona zbyt wysokim ryzykiem.

Spalarnia w Krakowie odpowiedź na zalew odpadów

Kraków będzie za kilka lat produkował blisko 350 tys. ton śmieci rocznie. Aglomeracja nie poradzi sobie z taką ilością odpadów bez odpowiedniego systemu utylizacji. Dlatego do 2014 roku w Nowej Hucie ma powstać nowoczesna spalarnia śmieci. Zakład będzie w stanie zutylizować około 200 tys. ton śmieci.

Spalarnia odpadów stanie się nie tylko odpowiedzią na zwiększoną produkcję odpadów, ale zastąpi nieekologiczne wysypiska, które dotychczas odbierały 85 proc.  odpadów komunalnych. Warto dodać, że spalarnia to nie tylko projekt w pełni funkcjonalny. To również bardzo ciekawy obiekt dla pasjonatów architektury.

>>Sprawdź jak działa spalarnia odpadów