Bezpieczna energia z odpadów

Dwie spalarnie w Tarnowie?

W Tarnowie mogą powstać aż dwie spalarnie. Tarnowskie wodociągi chcą wybudować drugą spalarnię osadów ściekowych. Pierwszą spalarnię w Tarnowie buduje planuje wybudować MPEC. Jak podaje rdn.pl władze wodociągów w Tarnowie deklarują, że nie chodzi o konkurencyjny obiekt dla MPEC. W ich planach leży budowa niewielkiego obiektu, spalarni osadów ściekowych na ich wewnętrzne potrzeby. Oczyszczalnia w Tarnowie produkuje około 70 ton odpadów pościekowych dziennie. Spalarnia pozwoli je szybko i tanio unieszkodliwić.

Warto dodać, że jak podkreśla szef przedsiębiorstwa, odpadów już od dawna nie można składować na pobliskim wysypisku, bo się nie mieszczą. Ich utylizacja wymaga wożenia po całej Polsce. Gdy tymczasem niewielka przyzakładowa oczyszczalnia rozwiązała by problem. Odpadów nie trzeba by nigdzie transportować, ani płacić za ich utylizację. Stąd druga spalarnia w Tarnowie wydaje się zasadna.

Co dwie spalarnie to nie jedna

 Jednak w Tarnowie zastanawiają się, czy potrzebna jest druga spalarnia, bo pierwszą buduje lokalne przedsiębiorstwo MPEC. Stąd w mieście rodzi się coraz więcej pytań – czy Tarnów potrzebuje aż dwóch zakładów termicznej utylizacji odpadów.

Obecnie na ten temat trwają konsultacje społeczno ekonomiczne. Spalarnia odpadów komunalnych miałby być dużym zakładem obsługującym mieszkańców z regionu. Ale zakład powstanie dopiero w 2017 roku. Stąd analizy nad zasadnością budowy niedużej spalarni dla wodociągów są jak najbardziej uzasadnione.