Na organizację tradycyjnych wydarzeń targowych musimy jeszcze poczekać. Jednak załoga Targów Kielce, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wystawców i zwiedzających targów Ekotech, postanowiła zorganizować wirtualne spotkanie. Choć wciąż brakuje nam bezpośrednich kontaktów, to choć przez chwilę mogliśmy poczuć się, jak na targach.
Targi Ekotech tradycyjnie odbywały się pod koniec lutego w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Wydarzenie dedykowane branży ochrony środowiska i gospodarowania odpadami, co roku przyciąga zwiedzających z całej Polski.
Niestety, z powodu pandemii tradycyjne wydanie targów musiało zostać odwołane. Jednak organizatorzy nie dali za wygraną i postawili na wirtualną odsłonę targów.
Składowanie i odzysk odpadów – merytorycznie na Ekotech
Konferencje i seminaria przez lata stały się mocną stroną targów Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami, przyciągając na Ekotech licznych zwiedzających. Tym razem również postawiono na spotkania. Organizatorzy zaproponowali dwa panele, podczas których podniesiono m.in. tematy transportu odpadów, składowania odpadów komunalnych, a także ich odzysku.
Wydarzenie rozpoczęła konferencja zorganizowana we współpracy z Eneris Surowce, która dotyczyła norm dla altan odpadowych. -Musimy sobie zdawać sprawę, że z jednej strony altany mówią o tym, co jest w prawie odpadowym, mówią o tym, że musimy mieć pięć pojemników itd., z drugiej strony mamy prawo budowlane, które daje bardzo ogólne wytyczne, na temat tego, jak budować altanę, a bardziej jaka ma być odległość od okien i ciągów komunikacyjnych. – podkreśliła Magdalena Sułek – Domańska, która wprowadziła uczestników w tematykę spotkania. – Zaczynamy mówić głośno o tym, że altany mogą być higieniczne, mogą dobrze komponować się w przestrzeni miejskiej – dodała Dyrektor ds. komunikacji Eneris Surowce.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele miast, w których nowoczesne rozwiązania składowania odpadów i budowy altan funkcjonują od dawna. W Strzegomiu oraz Katowicach urzędnicy miejscy zajęli się gospodarowaniem odpadami, organizując odpowiednią przestrzeń na odpady komunalne. Ważny głos w dyskusji zabrał także Wojciech Gwizdak z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, który podkreślił znaczenie projektowania altan m.in. pod kątem transportu odpadów i możliwości ich odbioru przez specjalistyczne samochody.
Energia i odzysk odpadów
Gospodarka o obiegu zamkniętym i recykling odpadów to ważne tematy, które nie umknęły organizatorom tragów Ekotech on-line. Konferencja „Zamykamy obieg surowców – energia z odpadów” przyciągnęła przedstawicieli klastrów, uczelni wyższych oraz ekspertów prawa.
Moderatorem konferencji była Katarzyna Błachowicz z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu, która podkreśliła rolę zamykania obiegu odpadów – Widzimy duży potencjał w możliwościach zagospodarowania odpadów, bioodpadów – mówiła na początku spotkania prowadząca wydarzenie.
Podczas wydarzenia więcej o pozyskiwaniu energii z bioodpadów – biogazowni opowiedział dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O biogospodarce cyrkularnej w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych, mówiła dr hab. inż. Danuta Ciechańska, wiceprezes zarządu ze Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki. Ważnym aspektem w procesie energii, którą można pozyskać z odpadów są również nowe modele cyrkularne, o których szerzej podczas Ekotech on-line opowiedziała dr Magdalena Muradin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Konferencje zakończyła mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk z ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, która przedstawiła potencjał RDF i jego niewykorzystanie w Polsce.
Nowości i nagrody podczas Ekotech
Podczas wirtualnych targów Ekotech nie zabrakło także prezentacji produktów, inwestycji ekologicznych i komunalnych, a także wyróżnień dla innowacyjnych rozwiązań.
Tegoroczną nagrodę Ekonowator otrzymały trzy firmy. Komisja konkursowa złożona z ekspertów wyróżniła m.in. firmę T-Master za System Indywidualnej segregacji odpadów, firmę HSM za belownicę pionową HSM V-Press 860E oraz firmę Bergmann Polska za Roll-Packet RP7700-E (wersja z napędem elektrycznym).
Na wyróżnienie komisji zasłużył także Program Altankowy firmy Energis Surowce. Komisja podkreśliła innowacyjność programu, który wnosi wiele dobrego dla organizacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie mieszkaniowej.
Na kolejne, tym razem tradycyjne spotkanie targi Ekotech zapraszają w lutym 2022r.
—