Dotychczas działała jedna spalarnie, wkrótce wybudowanych zostanie sześć kolejnych. Ale to wciąż niewiele względem oczekiwań i potrzeb w kwestii ilości spalarni, jakie powinny powstać w Polsce.
Dziś rusza budowa pierwszej ze spalarni, które powstaną przy wsparciu unijnych funduszy. Rozpoczyna się w Bydgoszczy i jak przypomina Pb.pl, będzie przerabiać rocznie ok. 180 tys. ton odpadów z tego miasta, Torunia, a także 15 okolicznych gmin. 60 proc. wartości projektu, a więc 260 mln zł to wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Za realizację odpowiada Astaldi i Termomeccanica Ecologia.
Kolejne miasta po Bydgoszczy
Wkrótce w Polsce mogą ruszyć prace nad kolejnymi przedsięwzięciami w tym sektorze. Po Bydgoszczy kolejną inwestycją, która musi wkroczyć w fazę finalizacji powinna być budowa spalarni w Krakowie. Pod koniec sierpnia pozwolenie na budowę otrzymało koreańskie Posco Engineering & Construction.
Wg danych biura zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji prace powinny rozpocząć się w IV kwartale br., zaś oddanie zakładu do eksploatacji nastąpi dwa lata później. Dzięki inwestycji zagospodarowywanych będzie 220 tys. ton rocznie.
Wkrótce powinna ruszyć też budowa białostockiej spalarni. Za tę inwestycję odpowiada konsorcjum Budimeksu, Keppel Seghers i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares. Rozruch tej spalarni w przypadku braku odwołań planowany jest na koniec 2015 roku.
Oczekują na pozwolenia
Pozwolenia na budowę oczekuje inwestycja w Koninie – jej budowa ma pochłonąć 364 mln zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum Integral Engineering und Umwelttechnik, Erbud i Introl. Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w połowie października br. Jeśli dotacja nie zostanie zagrożona, oddanie spalarni powinno nastąpić przed końcem 2015 roku. Zakład ma przerabiać 94 tys. ton odpadów rocznie.
Na pozwolenie oczekuje także szczecińska inwestycja. Decyzja ma zapaść w najbliższych dniach. –„W październiku, po uprawomocnieniu się decyzji, wykonawca wejdzie na budowę. Wierzymy, że zmieścimy się w terminie i nie stracimy dotacji” – przyznaje cytowany przez Pb.pl Wojciech Jachim, rzecznik szczecińskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.
Walka o dotację
W Poznaniu spalarnia ma powstać w tzw. formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Za inwestycję odpowiada Sita Zielona Energia. Wg deklaracji Bożeny Przewoźnej, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej poznańskiego ratusza cytowanej w materiale Pb.pl obecnie finiszuje procedura ponownej oceny środowiskowej. W najbliższym czasie urzędnicy wystąpią o pozwolenie na budowę, która miałaby ruszyć w II kwartale 2014 roku, zaś jej finisz nastąpiłby przed końcem 2015 roku.
Śladami stolicy Wielkopolski wkrótce mają podążyć Gdańsk i Łódź. Jeśli planowane inwestycje się powiodą w Polsce będzie co najmniej dziewięć spalarni. Perspektywa unijna zakładała jednak, że w latach 2007-2013 powstanie 12 spalarni.
Na podstawie Pb.pl