Bezpieczna energia z odpadów

Palisz śmieci w piecu? W Krakowie słono zapłacisz

W Krakowie straż miejska na poważnie wzięła się za walkę z paleniem śmieci w domowych piecach. Strażnicy w ciągu zaledwie kilku dni przeprowadzili ponad 1000 kontroli. Posypały się liczne mandaty.Jak pisze portal wnp.pl straż miejska wystawiła mandaty na łączną sumę 9 tys. złotych. Strażnicy ukarali łącznie 72 nieuczciwych właścicieli domów, którzy dopuścili się palenia śmieci w domowych piecach. W sprawę zaangażowali się również inspektorzy z Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Krakowie.

Krakowska straż miejska jako pierwsza w Polsce przeprowadziła taką akcję na szerszą skalę. W Krakowie akcja jest o tyle uzasadniona, że nad miastem często zbiera się toksyczny smog uciążliwy dla mieszkańców.

Domowe piece trują bardziej niż spalarnia

Przeciwnicy spalarni odpadów często podkreślają, że te są trujące dla środowiska i mieszkańców. Tymczasem restrykcyjne normy sprawiają, że spalarnie są bezpieczne. Za to dymy z domowych kominów będące produktem spalania śmieci są mniej więcej sto razy bardziej trujące.

Wystarczy tylko wspomnieć, że wskutek ich emisji pogarsza się stan powietrza w mieście, a oddychając nim wprowadzamy do naszego organizmu szereg rakotwórczych związków, w tym groźnego benzopirenu.