Bezpieczna energia z odpadów

Śmieciowy bubel za 1,5 mln?

Gospodarka odpadami w Warszawie, to bubel za 1,5 mln? Podobno mieszkańcy stolicy są oburzeni projektem podwyżek opłat za śmieci, które uszczuplą ich portfele. Jeszcze bardziej drażni ich to, że magistrat zapłacił prywatnym firmom za opracowanie dokumentu 1,5 mln złotych.

O sprawie pisze Super Express i już na wstępie punktuje zapisy projektu nowego systemu odbioru śmieci W Warszawie. Przede wszystkim gazeta wskazuje na niesprawiedliwy sposób naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych, który obecnie ma zostać ustalony według parytetu powierzchni mieszkania lub domu. Takie rozwiązanie krzywdzi osoby mieszkające samotnie. Bo według tak ustalonych kryteriów osoba z dużym mieszkaniem może płacić za śmieci więcej niż pięcioosobowa rodzina produkująca znacznie więcej śmieci. Gazeta nieco prześmiewczo podsumowuje, że według warszawskich urzędników to metry a nie ludzie będą produkować śmieci.

Ile kosztuje ustawa śmieciowa w Warszawie?

Projekt zamówiony przez stołeczny ratusz kosztował aż 1,5 miliona i został opracowany przez prywatne firmy. Ale jego wartość to nic przy kosztach obsługi administracyjnej nowego systemu, która wyniesie 580 mln złotych. Co ciekawsze i zastanawiające obsługą systemu zajmą się osoby odpowiedzialne za organizacje Euro 2012. Można zaryzykować pytanie czy mają odpowiednie kompetencje związane z gospodarowaniem odpadami i ochroną środowiska. I tak ostatecznie za wszystko zapłacą mieszkańcy stolicy.

 

>>Śmieci 2013 i opłata śmieciowa