Bezpieczna energia z odpadów

Do śmietnika z kartą magnetyczną

Stalowa Wola wyznacza technologiczne trendy związane z pozbywaniem się odpadów. Śmieci do śmietnika nie wrzuci nikt niepowołany, bo pojemniki zostały zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem. Wszystko dzięki magnetycznej karcie.

Technologiczne śmietniki

 

Pergole, a więc cztery kontenery, które już stanęły przy jednym z budynków w Stalowej Woli dostępne są wyłącznie dla osób, które posiadają specjalne karty magnetyczne otwierające ich klapy. Na powierzchni ulokowane są cztery pojemniki na odpady, gdy przy pomocy karty magnetycznej otworzy się ich włazy. Śmieci można wrzucić do środka, gdzie w podziemiach znajdują się kontenery.
Jeden z nich przeznaczony jest na mokre odpady, takie jak: obierki po jarzynach, skorupy jaj, zepsutą żywność, fusy po używkach, mokry papier, z których następnie zostanie zrobiony kompost; drugi przykładowo na suche odpady. Miejski Zakład Komunalny pojawia się przy pergoli w momencie otrzymania automatycznego sygnału o wypełnionych pojemnikach. Wtedy też przy pomocy specjalnego pilota cała konstrukcja pergoli jest unoszona, a kontenery są opróżniane przez firmy wywożące odpady.

Początek inwestycji

 

Oprócz funkcjonującej już pergoli wkrótce w mieście pojawią się dwie następne. Dopiero w późniejszej fazie postawione zostaną kolejne pojemnik. Inwestycja w kolejne to kwestia otrzymania sporych funduszy, za które będzie można wybudować nowe konstrukcje. W istniejącej instalacji nowością jest pojemnik dedykowany mokrym odpadom, przy starych pergolach mają pojawiać się specjalne pojemniki, do których będzie można wrzucać takie nieczystości. Dodatkowo pojemniki na odpady suche zostaną lepiej oznakowane. Ich ilość ma przełożyć się też na kwoty, jakie mieszkańcy będą musieli płacić za wywóz śmieci.
Jak relacjonuje dziennikarz serwisu Regiodom.pl Stalowa Wola jest jednym z miast, które z wywozem odpadów nie ma większego problemu i od dawna segreguje odpady. Choć jak wynika z materiału musi rozpocząć się kampania, w trakcie której mieszkańcy będą uświadamiani, że segregacji odpadów nikt nie uniknie, a im więcej osób będzie to robiło, tym korzystniejsza będzie cena wywozu odpadów.
Na podstawie: Regiodom.pl