Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Bydgoszczy polskim pionierem

Budowa bydgoskiej spalarni będzie wyznaczać nowe trendy, wskazując tym samym kierunek w jakim powinny podążać inne miasta – sugeruje autor wpisu na blogu firmy ABB Polska.

Sławomir Dolecki, autor wpisu poświęconego spalarni w Bydgoszczy nie ukrywa, że miasto, w którym powstaje spalarnia śmieci może wkrótce wyznaczać nowe standardy w zakresie zagospodarowywania odpadów komunalnych, a także pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej. Wg planów inwestycji już w 2015 roku ma ruszyć rozruch technologicznego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, którego, jak podkreśla autor „ubocznym” efektem będzie prąd i ciepło.

Zaspokoją potrzeby kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców

Do zakładu mają trafiać odpady z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Nadrzędnym celem projektu jest spełnienie unijnych wymagań względem składowisk odpadów biodegradowalnych. Spalarnia ma przyczynić się do zastąpienia ich nowoczesnymi zakładami typu bydgoskiej inwestycji, redukując tym samym emisję metanu i dwutlenku węgla powstających na wysypiskach śmieci.
Zakład ma być wyposażony w generatory energii elektrycznej i cieplnej. Analizy prognozują, że 180 tys. ton odpadów rocznie, jakie będą dostarczane do ośrodka, będą przyczyniały się do produkcji około 60 GWh prądu i blisko 800 tys. GJ ciepła. To moc, która pozwoli zaspokoić potrzeby kilkudziesięciotysięcznego osiedla, a dzięki dostarczaniu tej energii obniżone zostaną koszty funkcjonowania spalarni.

Bydgoszcz wyznacza drogę

Na realizację projektu Bydgoszcz otrzyma 260 mln zł z budżetu Unii Europejskiej – to blisko 60 proc. wartości całego projektu. Inwestycję bydgoskiej spółka ProNatura wspiera też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakład wybudują dwie włoskie firmy, które zrealizowały już blisko 20 podobnych inwestycji. Jednocześnie zapewniają, że zastosowane w spalarni rozwiązania pozwolą na osiąganie parametrów znacznie niższych i korzystniejszych dla środowiska, niż dopuszczalne normy.
Sławomir Dolecki w swoim artykule podsumowuje na końcu: „Wygląda więc na to, że Bydgoszcz wytycza nowy kierunek i pokaże, że odpady komunalne nie muszą być zwykłymi śmieciami, ale mogą stanowić niezłe źródło energii”.
Na podstawie: Abbpolska.blogspot.com