Okres jesienno – zimowy rozpoczyna sezon grzewczy. Jak co roku w tym okresie Straż Miejska odnotowuje wiele zgłoszeń dotyczących spalania śmieci, dużego i śmierdzącego zadymienia na osiedlach.
Palenie śmieci w piecach domowych – ten proceder w sezonie grzewczym pogarsza jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą najczęściej mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy w ramach oszczędności palą śmieci w piecach. Trują siebie i swoich sąsiadów.
Wydajność energetyczna spalania nie posegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci – alarmują ekolodzy. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi.
Spalanie odpadów jest wykroczeniem z artykułu 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tyś. złotych.
PAMIĘTAJ!
W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
węgiel, koks;
drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
odpady z kory i korka;
papier i tekturę, karton.
W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.
Karolina Wiercińska
Straż Miejska w Elblągu
Źródło: http://info.elblag.pl