Bezpieczna energia z odpadów

Czy warto segregować szklane odpady? Oczywiście, że tak!

Szklane odpady to bardzo dobry surowiec wtórny. Ze słoika lub szklanej butelki może powstać materiał ocieplający dom, a z potłuczonej szyby – farba uliczna. To tylko niektóre z wielu możliwości zastosowań potłuczonego szkła.

Szklane opakowania są jednymi z najbardziej popularnych, pod względem tonażu, opakowań wprowadzanych na rynek. Ich masa to 1177 tyś. ton co daje trzecie miejsce, po opakowaniach z papieru i oraz materiałów naturalnych.

Zgodnie z raportem GUS recyklingowi podlega 59,6 proc. opakowań szklanych. Najczęstszymi z nich są słoiki oraz butelki, które powinny być zbierane do zielonych pojemników.

Stłuczka szklana może posłużyć do wytwarzania bardzo wielu produktów. Przede wszystkim wypalane są z niej nowe przedmioty. Stłuczka opakowana i szkło płaskie może posłużyć do produkcji włókna szklanego za pomocą, którego wytwarza się materiały izolacyjne. Gdyby połączyć bardzo dobrą jakościowo stłuczkę obu rodzajów to może się ona stać składnikiem granulek szkła piankowego. Granulki te dodawane sa do tynków, zapraw murarskich czy klejów.

Stłuczka może posłużyć również jako materiał do wyrobu mikrokulek szklanych. Takie tworzywo służy do tworzenia farb odblaskowych, które używane są do malowania poziomych znaków na drogach oraz poprawy właściwości mechanicznych rozmaitych produktów.

Przetworzone odpady ze szkła opakowanego mogą również służyć do produkcji cementu i stabilizowania ścieżek rowerowych czy alei parkowych.

Jak widać na powyższych przykładach przetworzone szkło ma bardzo wiele zastosowań. Nie warto pozostawiać takiego odpadu bez wykorzystania, ponieważ ta frakcja odpadów rozkłada się nawet kilka tysięcy lat. Dlatego trzeba uświadamiać mieszkańców, że warto segregować szklane odpady.

Źródło: www.teraz-srodowisko.pl