PV Cycle to organizacja non profit założona w 2007 roku. Obecnie zajmuje się zbieraniem i przetwarzanie odpadów, a także doradztwem i programami gospodarką odpadami. Po przetworzeniu ponad 30 000 ton odpadów od czasu powstania powstania organizacji, stowarzyszenie szacuje, że 150 000 ton modułów fotowoltaicznych osiągnie koniec swojego cyklu życia do 2030 r.
Jednakże, odpady zebrane w Senegalu i Panamie nie pochodzą z instalacji, które zakończyły swój żywot. Odpady obejmują panele z wadliwymi elementami uszkodzonymi podczas transportu lub budowy oraz sprzęt uszkodzony z powodu złej pogody. PV Cycle zostało zmuszone, by wysłać je do Europy w celu przetworzenia, bo ani w Senegalu ani w Panamie nie ma centrów recyklingowych, a oprócz tego, w tych krajach brakuje uzasadnień biznesowych, by je stworzyć.
Zbiórka Poza Europą
18 miesięcy temu, PV Cycle rozpoczęło inicjatywę polegającą na zbiórce i przetwarzaniu odpadów fotowoltaicznych spoza Europy.
W Europie przepisy regulują recykling, a my mamy system zbierania i przetwarzania odpadów słonecznych, który jest skuteczny. Poza Europą nie ma takich przepisów i pojawia się coraz więcej próśb pomoc w zakresie zbiórki i recyklingu- powiedział Bertrand Lempkowicz, dyrektor ds. komunikacji w PV Cycle
Od początku programu zebrano trzy tony odpadów w Panamie i 25 ton w Senegalu. Systemy słoneczne zainstalowane w tych krajach nie kończą jeszcze swojego cyklu życia, ponieważ żywotność paneli wynosi od 20 do 30 lat. Gromadzone odpady obejmują panele z wadliwymi elementami uszkodzonymi podczas transportu lub budowy oraz sprzęt uszkodzony z powodu złej pogody.
Dlaczego Panele nie są przetwarzane na miejscu?
Lokalny recykling musi być opłacalny. Jeśli w regionie nie ma wystarczającej liczby gigawatów, firmy nie zainwestują w centrum recyklingu, ponieważ nie byłoby to opłacalne. Odpady z Panamy i Senegalu zostały wysłane do Antwerpii w Belgii, gdzie port znajduje się w pobliżu centrum recyklingu.
Wydajność w zakresie dwutlenku węgla nie jest taka sama, jak w Europie, ponieważ transport jest dłuższy. Mimo to, wdrożenie lokalnego zakładu recyklingu dzisiaj nie ma sensu. Stanie się to w przyszłości – powiedział Lempkowicz.
Obecnie PV Cycle uruchomił program odzyskiwania około 10 000 paneli w Gujanie.
Źródło: globenergia.pl