Bezpieczna energia z odpadów

Amerykanie wspierają polską biomasę

Rynek nowych technologii w Polsce ciągle się rozwija. Jednak jak uważają specjaliści – największą szansę na dokonanie w Polsce transformacji energetycznej ma biomasa oraz energetyka wiatrowa.

Świadczy o tym chociażby ostatnie wydarzenia, kiedy to nowo powstała firma Active Energy podpisała porozumienie z polskim przedsiębiorstwem Cobant.

Biomasa jest tworzywem, które spalane jest w specjalnych kotłach, takich jaknp. Te na pelet. Proces ten jest przyjazny środowisku, ponieważ podczas spalania ograniczany jest smog i nie ma emisji pyłów odpowiedzialnych za zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach.

Active Energy to przedsiębiorstwo zajmujące się leśnictwem i inwestycjami opartymi na biomasie nowej generacji. Ich najważniejszym produktem jest „superpaliwo” CoalSwitch. Opiera się ono głównie na odpadach przetwórstwa drzewnego, paliwo może być efektywnie współspalane z węglem w każdych stosunkach. Ich produkt spalać można również w typowych blokach węglowych, bez ich wcześniejszej modernizacji.

Firma stara się działać wszędzie tam, gdzie energetyka opiera się w przeważającym stopniu na węglu. Ma na swoim koncie inwestycje zarówno w Azji, jak i na Ukrainie. Kolejny wybór padł na Polskę.

Porozumienie ma obejmować przeprowadzenie badań. Cobant ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest opłacalne ekonomicznie połączenie paliwa CoalSwitch z węglem odzyskanym z odpadów biologicznych. Firma ma ustalić, jaki jest korzystny stosunek obu tych paliw w procesie spalania. Tak utworzona mieszanka ma pełnić rolę substytutu dla węgla na Górnym Śląsku.

Źródło: www.globenergia.pl