Bezpieczna energia z odpadów

Bydgoska spalarnia wzorem dla innych – potrzebujemy więcej podobnych inwestycji

W minionym tygodniu na placu budowy bydgoskiej spalarni pojawił się wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk. W trakcie wspólnej rozmowy z inwestorami budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w mieście podkreślał, że Polska potrzebuje więcej inwestycji w spalarnie śmieci.
Obok wiceministra w spotkaniu uczestniczyli prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski; zastępca prezydenta, Grażyna Ciemniak oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Ostrowski. Podczas wizyty wiceminister podkreślał, że wszystkie prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie deklarował, że Polsce potrzeba więcej analogicznych inwestycji w spalarnie.
W wywiadzie opublikowanym na łamach serwisu Terenyinwestycyjne.info powiedział: –„Inwestycja w Bydgoszczy, podobnie jak 5 pozostałych tego typu realizowanych w kraju, pokazuje, że Polska goni Europę w zakresie nowoczesnej gospodarki odpadami. Instalacja rozwiązuje problem składowania, będąc jednocześnie źródłem energii”.
Spalarnia w Bydgoszczy rocznie ma odbierać 180 tys. śmieci z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Do tej pory jest to największa tego typu inwestycja w regionie.
– „Projekt bydgoski to inwestycja o znaczeniu ponadregionalnym, wpisująca się w krajową strategię gospodarki odpadami. Polska, jako członek Unii Europejskiej, przyjęła zobowiązania w zakresie redukcji ilości składowanych odpadów. Tego celu nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania samorządów, odważnych i odpowiedzialnych decyzji lokalnych władz. Potrzebujemy w Polsce więcej nowoczesnych instalacji gospodarowania odpadami” – tłumaczył Ostapiuk w Terenyinwestycyjne.info.
Na podstawie: Terenyinwestycyjne.info