Bezpieczna energia z odpadów

Ekologiczna spalarnia śmieci w Poznaniu dostarczy prąd oraz ciepło

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu rozpoczęła produkcję energii uzyskiwanej z odpadów. Wkrótce będzie tutaj również wytwarzana energia cieplna Jak zapowiadają władze miasta, to koniec epoki wysypisk śmieci.

Według szacunków spalarnia będzie przetwarzała rocznie 210 tysięcy ton odpadów z Poznania oraz dziewięciu sąsiadujących z miastem gmin. Pozwoli to na wyprodukowanie energii energetycznej oraz cieplnej, odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu kilkudziesięciotysięcznego osiedla.

– Poznań dołącza do innych nowoczesnych miast europejskich, które wykorzystują odpady, jako surowiec energetyczny. Skończyła się epoka składowania i przechowywania odpadów na wysypiskach przez wiele lat. Teraz będziemy z nich produkować energię, nie tylko elektryczną, ale też cieplną. Jest to dla naszego miasta olbrzymia zmiana jakościowa – mówi Arkadiusz Staszica, zastępca prezydenta Poznania.

Jak zapewnia, instalacja spełnia wszelkie wymogi techniczne, a po próbnym rozruchu, który potrwa kilka miesięcy, produkcja ruszy pełną parą. O tym, ile uda się tak naprawdę wyprodukować energii zdecydują także mieszkańcy Poznania oraz okolic. Liczyć się będzie ilość oraz rodzaj dostarczanych do spalarni odpadów, a przede wszystkim ich segregacja.

– Popiół, odpady zielone, ziemia, sprzęt elektryczny i elektroniczny, akumulatory, gaśnice, opony, czy też ramy okienne oraz inne odpady z wysokim stężeniem PCV, nie mogą trafić do spalarni, a zatem nie mogą zostać przetworzone na energie elektryczną – wylicza Katarzyna Kruszka-Pytlik z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania.

Od kwietnia do ITPOK codziennie dostarczane jest od 700 do 1100 ton śmieci. To więcej, niż zakładano, planując inwestycję. Odpady trafiają do spalarni ciężarówkami. Po segregacji wędrują do bunkra, a następnie za pomocą suwnicy lądują w leju, gdzie spalane są w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza.

Rozruch ITPOK potrwa prawdopodobnie do listopada. Na sierpień planowane jest rozpoczęcie produkcji energii cieplnej. Z kolei do końca roku powinno nastąpić oficjalne otwarcie obiektu.

Źródło: www.onet.pl