Bezpieczna energia z odpadów

Ekostacja Stena, czyli recykling, segregacja i wspólna akcja STENA i IKEA

Ekostacja to projekt pierwszego centrum recyklingu i wspólne działania STENA Recycling i IKEA dla recyklingu w Warszawie.

360 kg to waga odpadów, którą rocznie produkuje przeciętny mieszkaniec Warszawy.  W sumie to około 700 000 ton odpadów z gospodarstw domowych. Więcej niż 80% tych odpadów może być odzyskana, ale tylko 12% trafia do recyklingu. Dlaczego tak się dzieje? Brakuje nie tylko odpowiednich przepisów prawnych, ale również ekologicznej edukacji.

IKEA chce to zmienić dlatego też włączyła się w projekt PIERWSZEGO CENTRUM RECYKLINGU 
w Warszawie – STENA Ekostacja. Na terenie centrum, IKEA wspólnie z firmą STENA Recycling przygotowały specjalny edukacyjny showroom, w którym pokazują, jak prosto i efektywnie poprzez „segregację u źródła” można wprowadzić recykling w życie.

STENA Ekostacja to pierwsza w Warszawie stacja recyklingu dla mieszkańców. Można tu bezpłatnie oddać surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Cieszymy się, że nasza stacja to nie tylko miejsce przyjmowania odpadów, ale również – dzięki współpracy z IKEA – miejsce edukacji, gdzie można otrzymać gotowe rozwiązania i inspiracje jak funkcjonować, aby produkować mniej odpadów 
i dobrze je wykorzystywać. Segregacja opadów w domu to początek procesu recyklingu. – mówi Anna Nowakowska  STENA Recycling

 Ekostacja uczy Warszawiaków recyklingu

Oczywiście żeby oddać do recyklingu odpady z gospodarstwa domowego, najpierw trzeba odpowiednio wyselekcjonować surowce wtórne w domu. Nie zawsze jest to łatwe, stąd pomysł na specjalny showroom. Wnętrze ekologiczno – edukacyjne, które powstało w niebieskim kontenerze na terenie EKOSTACJI, podzielone jest na dwie części: w pierwszej stworzono kuchnię, druga część służy jako pokój dzienny do wypoczynku.

>>Szwedzki sposób na śmieci 

IKEA wyposażyła je meblami i akcesoriami, które w praktyczny sposób pokazują ideę RECYKLINGU – przyświecającą całemu przedsięwzięciu. Służą do sortowania odpadów, nadają się do ponownego przetworzenia lub same zostały stworzone w procesie recyklingu.