W Ostrołęce będą produkować energię z odpadów. Na wysypisku w Ostrołęce powstanie instalacja odgazowująca, która pozwoli na produkcję prądu. Prąd powstający na wysypisku ze śmieci za pomocą instalacji do odprowadzania biogazu inwestor sprzeda z zyskiem.
Jak pisze portal eostroleka.pl energia z odpadów to pomysł Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To właśnie towarzystwo zarządza wysypiskiem. Jego władze postanowiły, że śmieci tam składowane muszą wreszcie na siebie zapracować. Będzie z zyskiem dla wysypiska i środowiska. Bo z hałd śmieci i odpadów popłynie tani prąd.
Na ukończeniu jest budowa specjalnej instalacji odgazowującej, która pozwala na produkcję prądu z gazów kumulujących się podczas składowania odpadów na wysypisku. Jak ustalił portal inwestycja jest warta 1,6 mln złotych. Ale według wstępnych szacunków produkcja energii z odpadów zwróci się w niespełna trzy lata. Towarzystwo liczy na roczne przychody ze sprzedaży śmieciowego prądu na poziomie 600 tys. złotych.
Energia z odpadów. Jak działa instalacja odgazowująca
Każde wysypisko żyje swoim życiem. W masie ton śmieci i odpadów nieustannie zachodzą procesy chemiczne, których produktem są biogazy. Dlatego w myśl przepisów, każde wysypisko powinno być wyposażone w instalację odgazowującą hałdę. Dzięki temu gazy uwięzione w hałdzie nie przedostają się do cieków wodnych oraz nie zagrażają wybuchem. Żeby wyłapać nagromadzony gaz na wysypisku buduje się co kilkadziesiąt metrów specjalne studnie, od których promieniści wyprowadzony jest system rur wyłapujących gazy.
>>Śmieci 2013 i opłata śmieciowa. Ile będą kosztować odpady w 2013 roku?
Wśród gazów powstających na hałdach wysypisk dominuje metan (około 60 proc.). Zebrany gaz (szacunkowo około 250 metrów sześciennych z tony śmieci) można zamienić w procesie spalania na ciepło lub użyć do produkcji prądu. Tu wszystko zależy od rodzaju zastosowanej instalacji. Budowę systemu odzysku energii z odpadów poleca się na wysypiska o przynajmniej 10 okresie użytkowania.