Bezpieczna energia z odpadów

Konińska spalarnia na półmetku

Budowa spalarni w Koninie powoli za chwilę przekroczy półmetek. Spalarnia, która ma zostać oddana do użytku już w grudniu przyszłego roku powstaje bez opóźnień.

Wszystko idzie zgodnie z planem

W tej chwili na budowie pracuje ok. 80 osób. W lipcu dołączy do nich 120 osób. Wtedy też zacznie się montaż kotła. Prace postępują bez jakichkolwiek opóźnień. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, inwestycja ukończy się zgodnie z planem – w grudniu 2015 roku.
To jedna z pięciu spalarni, która powstaje w Polsce. I jednocześnie pierwsza inwestycja w zakład termicznej obróbki odpadów w Wielkopolsce. W Poznaniu na placu budowy właśnie wbito symboliczną pierwszą łopatę. Zakład w Koninie obsłuży mieszkańców Konina, okolicznych miast i gmin – w sumie będzie przetwarzał odpady od blisko 400 tys. osób. W planach jest poszerzenie zasięgu spalarni poza region.

Cel: nowoczesność

Jan Skalski, prezes MZGOK w Koninie na łamach serwisu Lm.pl komentuje, że to najlepsze rozwiązanie, jednocześnie bezpieczne dla środowiska. – Ciekawostką będzie to, że poziom emisji zanieczyszczeń będzie można obserwować na stronie internetowej spalarni. Każdy mieszkaniec będzie mógł to śledzić – zapowiada.
Wśród głównych celów inwestycji w konińską instalację jest redukcja masy odpadów komunalnych skierowanych do unieszkodliwiania przez składowanie z jednoczesnym wykorzystaniem właściwości energetycznych odpadów, poprzez ich termiczne przekształcenie połączone z odzyskiem i przetwarzaniem odzyskanej energii.
Budowa pochłonie 380 mln zł. Środki na nią zostały pozyskane z funduszy unijnych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Na podstawie: Lm.pl