Bezpieczna energia z odpadów

Łódź będzie miała własną spalarnię

Na łódzkim Widzewie za 700 mln zł powstanie spalarnia śmieci, które rocznie będzie przerabiać rocznie nawet 200 tys. ton odpadów.

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że spalarnię wybuduje gmina lub powołana przez nią w tym celu miejska spółka. Jednak łódzki magistrat zatrudnił grupę doradców, którzy przygotowali wytyczne w związku z tymi planami. Wg najnowszych informacji „Dziennika Łódzkiego” instalację zaprojektuje, wybuduje i przez kolejne lata będzie eksploatował prywatny partner.

Prywatny inwestor oznacza taniej

Do zadań magistratu będzie obecnie należało zapewnienie działki pod budowę spalarni, a także stałe dostawy odpadów, umowy mają zapewnić prywatnej firmie dostarczanie nawet 200 tys. ton śmieci rocznie. Miasto musiałoby płacić firmie nie tylko za samo spalanie śmieci, ale także za gotowość ich przyjęcia. Koszty tzw. termicznego przekształcania odpadów ponoszone byłyby z podatku śmieciowego – informuje gazeta.

Łódzki Urząd Miejski liczył, że inwestycja uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zatrudnieni przez UMŁ doradcy wyliczyli, że budowa spalarni zlecona prywatnemu inwestorowi będzie tańsza. Wtedy też niwelowany jest problem sfinansowania wartej 700 mln zł inwestycji z budżetu miasta.

Spalarnia do 2020 roku

Wg informacji doradców, spalarnia powinna zostać wybudowana w technologii pieca rusztowego. To zdaniem specjalistów najbardziej rozpowszechniona metoda, dodatkowo bezpieczna dla środowiska i najtańsza. Przy innych metodach rosną koszty utylizacji odpadów pozostałych po spaleniu.

Na ostatniej sesji Rada Miejska w Łodzi zapoznała się z opracowaniem doradców. Projekt jednak nie został przedyskutowany przez radnych. Na wniosek Piotra Adamczyka, przewodniczącego klubu radnych PiS, odesłano go do komisji ochrony i kształtowania środowiska, co wywołało protesty rajców z klubu PO (mają mniejszość w radzie). Adamczyk argumentował, że radni projekt otrzymali zbyt późno, co też wpłynęło na brak możliwości zwołania posiedzenia komisji ochrony i kształtowania środowiska.