Bezpieczna energia z odpadów

Maszyna do wyławiania śmieci nową maskotką miasta

Amerykańskie miasteczko Baltimore to prawdopodobnie pierwsze miasto na świecie zasilane energią ze śmieci pływających w miejscowej rzece. Za tą sprawą stoi Mr. Trash Wheel, czyli działająca już trzeci sezon maszyna, która została stworzona do oczyszczania wody z odpadów. Jak na razie, dzięki niej z rzeki zniknęło pół miliona śmieci.

Maskotka, która stanęła na południowym nabrzeżu portowym u ujścia Falls River oprócz plastikowych butelek, kubków czy toreb po chipsach, zbiera także małe przedmioty, takie jak niedopałki od papierosów.

Mr. Trash Wheel ma wydolność wynoszącą 25 ton śmieci na godzinę, a do tego jest ona ekologiczna i zasilana energią słoneczną oraz turbiną wodną. Zebrane przez nią śmieci trafiają do miejscowej elektrowni zasilanej odpadami.

W grudniu władze Baltimore uruchomiły drugą taką maszynę. Od tego czasu Mr. Trash Wheel ma kolegę, który nazywa się Professor Trash Wheel. Oczyszcza on zbiornik wodny położony dalej od centrum.

Cała akcja była inicjatywą Waterfront Partnership of Baltimore, organizacji non-profit zajmującej się dbaniem o lepszą kondycję nabrzeża w mieście. Maszyny powstały dzięki zbiórce funduszy, która przyniosła 550 tysięcy dolarów.

Na podstawie: http://www.miasto2077.pl