Bezpieczna energia z odpadów

Niedźwiedź na aucie…

Toruński dziennik Nowości opisuje sprawę Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Grudziądzu, które straci na Wojewódzkim Programie Gospodarki Odpadami (program dotyczący wywozu śmieci).   O lipca tego roku, dzięki nowej ustawie, odbiór śmieci przejmie gmina, która zorganizuje przetarg na odbiór odpadów.

Na nowo został ustalony również  Wojewódzkim Program Gospodarki Odpadami, który określa zasady zarządzania odpadami w województwie. Gazeta opisuje, że powstała grudziądzko-tucholską strefa wywozu śmieci, co oznacza, że  nieczystości z tego terenu będą trafiały do Zakurzewa, Świecia lub Tucholi.

Śmieci z Grudziądza nie dla Niedźwiedzia

– Jeszcze w grudniu ubiegłego roku było w nim ujęte składowisko w Niedźwiedziu, które jest alternatywą dla Zakurzewa oraz dwie nasze instalacje powstające w Grudziądzu przy Drodze Łąkowej i kompostownia w Boguszewie – mówi Rafał Chmielewski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w PUM. – PUM pozyskało na sortownię i instalację przy ul. Droga Łąkowa 2,5 miliona złotych, mamy już przyznane kolejne 3 miliony.

Jeżeli sejmik województwa we wrześniu uchwałą nie pozwoli nam na kontynuację naszych działań, straci nie tylko nasza firma, ale okoliczne gminy i mieszkańcy ponieważ śmieci będą o wiele droższe.

>>Śmieci 2013 i opłata śmieciowa. Ile będą kosztować odpady w 2013 roku?

[oprac. na podstawie Nowości, gf]