Bezpieczna energia z odpadów

Niemiecki koncert EEW wskazany do budowy spalarni odpadów w Gdańsku

Niemiecki koncern EEW został wskazany jako projektant, wykonawca i operator przez 25 lat spalarni odpadów w Gdańsku – podał w piątek Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Instalacja, do której mają trafiać odpady z rejonu Gdańska, Tczewa i Kwidzyna, ma być uruchomiona w 2021 r.

Małgorzata Cieślińska z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformowała w piątek w komunikacie, że „pochodzący z Niemiec koncern EEW został wskazany przez Miasto Gdańsk jako projektant i wykonawca spalarni odpadów, a także jej operator na 25 lat”. Planuje się, że budowa instalacji, która działać będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku.

Na początku lipca podczas konferencji prasowej poinformowano, że do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, miejskiej spółki prowadzącej postępowanie, wpłynęły dwie oferty: Grupy EEW (poprzez spółkę ITPOK Gdańsk) oraz konsorcjum włosko-francuskiego Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru.

Prezes Zakładu Utylizacyjnego Michał Dzioba nie potrafi powiedzieć, kiedy możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą. „Drugi z oferentów ma prawo skorzystać z odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, więc trudno jeszcze rozstrzygać, kiedy będzie możliwe podpisanie umowy” – tłumaczył.

Spółka reprezentująca koncern EEW koszt zaprojektowania i budowy instalacji wyceniła na 426,3 mln zł netto, a średnioroczny koszt eksploatowania na 31,5 mln zł netto.

Moce przerobowe instalacji w Gdańsku powinny wynieść 160 tys. ton rocznie. Do spalarni mają trafiać odpady z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego i kwidzyńskiego. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Sławomir Kiszkurno ocenił, że „będzie to średni obiekt w porównaniu do innych w kraju, a na tle zachodnioeuropejskich wręcz niewielki”. Zapewnił, że „Gdańsk miał najwyższe w Polsce wymagania w zakresie ekologii i gwarancji bezpieczeństwa mieszkańców w okolicy tego rodzaju instalacji”.

Poinformowano, że miasto czeka na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznaniu dofinansowania unijnego na realizacji inwestycji. Maksymalny poziom dotacji to 68 proc. wartości inwestycji. Zakłada się, że 2018 rok zostanie przeznaczony na przygotowanie projektu instalacji, a budowa będzie prowadzona w latach 2019 – 2020. Do użytku spalarnia ma być przekazana w 2021 roku.

Źródło: http://www.cire.pl