Bezpieczna energia z odpadów

Nowa spalarnia na Górnym Śląsku

Na Górnym Śląsku powstanie nowa spalarnia. Za inwestycję w zakład termicznej obróbki odpadów odpowiada Rank Progress, spółka zależna od Rank Recykling Energy.

O nowej inwestycji związanej z budową spalarni śmieci pisze Puls Biznesu. Według ustaleń gazety Rank Progres wykupiła już 15 hektarową działkę przewidzianą pod inwestycję związaną ze spalarnią. Wiadomo na razie, że zakład będzie dysponował mocami przerobowymi około 120 – 140 tys. ton.

Spółka znana dotąd z inwestycji deweloperskich dla prawidłowej realizacji przedsięwzięcia jakim jest spalarnia śmieci podpisała porozumienie z kanadyjskim wykonawcom tego typu instalacji – firmą Waste to Energy Canada (WtEC), która dostarcza technologię oraz częściowe finansowanie tych projektów.

Podobnie jak polska firma Ignitus, Kanadyjczycy budują swoje spalarnie w technologi modułowej, która umożliwia postawienie zakładu przetwarzającego efektywnie już nawet od 20 tys. ton odpadów rocznie. Technologia pozwala oczywiście zwielokrotnić te ilości.

Że plany Rank Progress są poważne potwierdza portal Bankier.pl, który pisze o zakupionych przez firmę gruncie pod inwestycję o wartości ponad 20 mln złotych. Działaka liczy sobie około 15 ha powierzchni.