Bezpieczna energia z odpadów

POSCO E&C rozbuduje spalarnię odpadów w Warszawie

W dniu 25 października firma POSCO Engineering & Construction (POSCO E&C) ogłosiła, że ​​wygrała przetarg o wartości ponad 2 mld zł brutto na rozbudowę instalacji termicznego przekształcania odpadów w Warszawie.

Ofertę w tym postępowaniu złożyło jeszcze konsorcjum polskich firm Zarmen i Remak-Energomontaż. Została ona jednak odrzucona z powodu nieprawidłowego wniesienia wadium.

Wybrany wykonawca podaje, iż MPO wysoko oceniło walory technologiczne rozwiązania zastosowanego w projekcie Krakowskiej Spalarni Odpadów, której budowę ukończono w 2016 r. Krakowska spalarnia uchodzi za jeden z najbardziej wydajnych, a przy tym ekologicznych zakładów w kraju. W ramach kogeneracji dostarcza obecnie energię elektryczną oraz ciepło sieciowe wykorzystując powstające w tym procesie ciepło odpadowe.

Zwycięzca przetargu będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie i budowę nowej spalarni w Warszawie, która przetworzy 264 000 ton odpadów rocznie oraz za renowację i przebudowę istniejących obiektów, które w tej chwili przetwarzają jedynie 40 000 ton rocznie. Prace budowlane potrwają 36 miesięcy.

Warszawa czekała na tę inwestycję już od dawna. Jest ona bardzo potrzebna ze względu na konieczność wdrożenia efektywnego systemu gospodarki odpadami, a dzięki jej realizacji będzie przede wszystkim możliwe ograniczenie składowania odpadów.

—-
Photo by Kamil Gliwiński on Unsplash