Bezpieczna energia z odpadów

Obniżki opłat za odbiór śmieci w Białymstoku

Z początkiem marca tego roku białostoczanie będą płacić niższe stawki za wywóz śmieci. Miejscowi radni przegłosowali z początkiem tygodnia obniżki opłat śmieciowych o 25 proc. Nieco wcześniej odrzucono propozycje radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Nowe stawki

Zaakceptowane przez lokalnych polityków nowe stawki za wywóz śmieci to wynik sporych oszczędności w miejskiej kasie, z tytułu realizacji nowej polityki śmieciowej. Mieszkańcy miasta płacą różne stawki uzależnione od wielkości zajmowanego lokalu. Pierwsze propozycje obniżek prezydenta Tadeusza Truskolaskiego sięgały 20 proc.
Wprowadzenie ich w życie spowodowałoby, że przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 metrów kw. musieliby płacić 15 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40 do 80 metrów kw. 28 zł, a lokali mieszkalnych i domów o większej powierzchni – 36 zł. Dotychczas stawki kształtowały się następująco: 19, 35 i 45 zł. Na sesji, w trakcie której głosowano zmiany Truskolaski zaproponował jeszcze niższe opłaty wynoszące odpowiednio: 14, 26 i 34 zł.
Jednocześnie prezydent apelował do opozycji o wstrzymanie się z niższymi propozycjami, gdyż nie wiadomo jak będą kształtowały się nowe umowy wypracowane w wyniku ogłaszanych właśnie przetargów na wywóz odpadów. Obecne stawki obowiązują do końca czerwca.

Śmieci mogą być jeszcze tańsze?

Apelując prezydent argumentował, że obecny pułap opłat pozwoli na jeszcze lepsze egzekwowanie od mieszkańców regularności w płaceniu. Dzięki temu ściągalność ma wzrosnąć. W jego mniemaniu na jeszcze niższe stawki proponowane przez PiS nie tylko nie stać miasta, ale mogłyby zostać zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Dodał też na koniec, że jeśli po zakończeniu przetargów będzie sposobność, by do tematu jeszcze niższych stawek wrócić, stanie się to w połowie tego roku.
Na tej samej sesji przewodniczący klubu PiS Rafał Rudnicki tłumaczył, że propozycje prezydenta to niemal identyczne stawki, jakie posłowie PiS-u zgłaszali pod koniec listopada ub.r., a te do chwili dyskusji nie trafiły pod obrady. Proponowano wtedy 11, 24 i 34 zł za wywóz odpadów selektywnych. Te same stawki zostały raz jeszcze poddane głosowaniu w miniony poniedziałek. Nie uzyskały większości.
W projekcie prezydenta została jedna z propozycji PiS. Dotychczas ulga naliczana dla osób samotnych o niskich dochodach wynosiła 5 zł miesięcznie, obecnie będzie to 50 proc. stawki.
Na podstawie: Wyborcza.pl