Bezpieczna energia z odpadów

Opłaty za śmieci w Szczenie według wody

Opłaty za śmieci w 2013 roku w Szczecinie będą naliczane proporcjonalnie do poziomu zużycia wody. Nie wszystkim ta metoda płatności za wywóz odpadów komunalnych odpowiada.

Radni w Szczecinie zdecydowali o sposobie płatności za śmieci. Opłaty będą związane z wysokością zużycia wody. I tak przypadku osób segregujących śmieci mnożnik opłat będzie wynosił 4,94 zł razy liczba zużytych metrów sześciennych wody. Więcej zapłacą mieszkańcy Szczecina unikający segregacji tutaj stawka będzie wynosiła 6,43 zł razy metr sześcienny. Ci którzy tylko sortują powinni liczyć 5,19 złotego razy metr sześcienny. Ustalono, że opłata za wywóz śmieci będzie regulowana co dwa miesiące.

Radni nie przejęli się opiniami mieszkańców. W konsultacjach społecznych udział wzięło blisko 60 tys. Szczecinian, z których 60 proc. wskazało jako sposób naliczania opłat na podstawie liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Przyjęta metoda na podstawie zużytej wody spotkała się z zaledwie 20 proc. poparciem mieszkańców. Przeciwnikami takiego sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów byli zwłaszcza właściciele domków jednorodzinnych, którzy zużywają większe ilości wody np. do podlewania ogródków.

Nie wszystkim to się podoba

Coraz więcej polskich miast i gmin staje przed dylematem sposobu naliczania opłat za śmieci w 2013 roku. Nie ma jednoznacznych wytycznych w tej sprawie. Dlatego samorządy muszą podjąć decyzję. Najpopularniejsze sposoby naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych to: powiązanie stawek z liczbą osób mieszkających w gospodarstwie domowym, z powierzchnią mieszkania bądź domu i według poziomu zużycia wody.