Bezpieczna energia z odpadów

Paliwo z odpadów. Unikalna instalacja w Kostrzycy

W Kostrzycy, dzięki unikalnej instalacji, będzie produkowany biokomponent do oleju napędowego. Składowisko w Kostrzycy, jako drugie w Polsce, będzie produkować paliwo ze śmieci. Już wkrótce produkt ma trafić na stacje paliw.

Jak podaje serwis NaszeMiasto Dolny Śląsk Spółka Alphakat Diesel zainwestuje w ten innowacyjny projekt 40 mln zł. Wsparcia przedsięwzięciu udzieliła Unia Europejska, która przekazała na ten cel ponad 15 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W budowę instalacji zaangażowała się firma z Mysłakowic.

 

Kostrzyca produkuje paliwo ze śmieci

 

Na składowisku w Kostrzycy powstanie śmieciowa rafineria produkująca paliwo z odpadów. Technologia, która zostanie zastosowana, została opracowana przez niemieckich chemików. Fachowo nazywa się atalityczną depolimeryzacją niskociśnieniową. Co to znaczy, i jak powstaje paliwo ze śmieci? Najpierw śmieci są segregowane. Do produkcji biokomponentu służą odpady komunalne w postaci jedzenia, plastyku, PCV, olejów i smarów. Niemieckie rozwiązanie pozwala na przetworzenie blisko 80 proc. odpadów.

 

>>Energia z odpadów

 

Trzeba przyznać, że składowisko odpadów w Kostrzycy będzie miało naprawdę duży przerób. W ciągu zaledwie godziny z 3,5 tony odpadów będzie produkowało nawet 1000 litrów paliwa. Podobne instalacje działają zaledwie w kilku krajach. W Polsce już pracuje jedna śmieciowa rafineria pod Łodzią. Zakład w Kostrzycy też powinien daleko zajechać na paliwie ze śmieci.