Bezpieczna energia z odpadów

Październik pod znakiem czystej energii!

Warszawa po raz kolejny będzie miejscem spotkania branży OZE z Polski i nie tylko. W dniach 11-13 października 2018 roku odbędą się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej RE-Energy, które są kontynuacją wieloletniej tradycji targów OZE w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Ideą każdych targów jest prezentacja oferty wystawców konkretnej i ściśle określonej grupie docelowej. Koncepcja RE-Energy odbiega jednak od tradycyjnego pojęcia targów i stawia sobie dość wysoko poprzeczkę. RE-Energy to z jednej strony międzynarodowa platforma spotkań ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii, którzy pokażą potencjał oraz możliwości rozwoju tego rynku w naszym kraju i poza jego granicami. Z drugiej strony organizatorzy targów zadbali o rozbudowaną część merytoryczną, skłaniającą do dyskusji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Trzy dni targowe to dni wypełnione konferencjami również tymi o zasięgu międzynarodowym, podczas których omawiane będą istotne dla rynku OZE tematy. Organizatorzy chcą wyjść na przeciw zapotrzebowaniu osób prywatnych. 11 i 12 października będą dniami biznesowymi natomiast 13 października będzie dniem otwartym. „ Idea powstała to wielu konsultacjach z branżą OZE i wspólnie doszliśmy do wniosku, ze warto poszerzyć grupy docelowe targów i otworzyć się również na osoby prywatne zainteresowane inwestycja w OZE. Były również sygnały z branży, ze wielu instalatorów z racji obowiązków służbowych nie zawsze ma czas, aby w tygodniu wybrać się na targi a sobota to dzień, w którym można połączyć przyjemne z pożytecznym” mówi reprezentant Organizatora RE-energy.

 

Targi RE-Energy mają za zadanie pokazać, że wytwarzanie, dystrybucja i konsumpcja energii odnawialnej są proste, a w efekcie opłacalne.

 

Wielu z wystawców zaplanowało interesujące prezentacje, a także nowości ofertowe, z których część będzie mieć swoją premierę właśnie podczas Targów RE-Energy.

 

Na szczególną uwagę zasługuje bogaty program merytoryczny – specjalistyczne konferencje, kongresy i fora branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy, a także zachęcające do dyskusji na aktualne tematy dla sektora OZE. Pierwszy dzień targów uświęci III Kongres Magazynowania Energii w Polsce, który Kongres będzie miejscem spotkania i dyskusji na temat potrzeby i potencjału stosowania magazynów energii w Polsce. Kongres będzie miejscem spotkania i dyskusji na temat potrzeby i potencjału stosowania magazynów energii w Polsce. Szczególna uwaga zostanie poświęcona udziałowi magazynów energii w rynku mocy, świadczeniu przez nie usług DSR oraz instalacji magazynów energii na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zostaną omówione możliwości świadczenia za pomocą magazynów energii usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych oraz wskazane działające w naszym kraju instalacje demonstracyjne, których celem jest opracowanie modelu świadczenia takich usług. Ważnym tematem poruszanym podczas Kongresu będzie rola magazynów energii w klastrach energii. Zostaną również omówione uwarunkowania prawne funkcjonowania magazynów energii w naszym kraju oraz planowane zmiany w tym zakresie, m.in. w ustawie Prawo Energetyczne, Ustawie OZE oraz Ustawie o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Kongres będzie także miejscem dyskusji o technologiach, trendach oraz problemach związanych z magazynowaniem energii. Przedstawione zostaną kierunki badań oraz rozwiązania stosowane w Europie i na świecie, zarówno w zakresie magazynów wielkoskalowych jak też zasobników do domowego użytku. Zaprezentowane zostaną polskie rozwiązania służące magazynowaniu energii oraz inicjatywy podejmowane w tym zakresie przez polskie grupy energetyczne. Omówiona zostanie rola magazynów energii w kontekście rozwoju w Polsce generacji ze źródeł odnawialnych. Sponsorem Kongresu jest firma BMZ Poland. Grupa BMZ to wiodący na świecie dostawca inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii opartych o technologię litowo-jonową. Znaczącą rolę w grupie pełni BMZ Poland z Gliwic. Polska filia rozwija się dynamicznie od 2010 roku i obecnie zatrudnia ponad 800 pracowników. Firma dostarcza baterie do elektronarzędzi, narzędzi ogrodniczych, autobusów elektrycznych, rowerów oraz skuterów elektrycznych, aplikacji medycznych i wielu innych produktów. BMZ Poland nie tylko produkuje baterie, ale również je projektuje i rozwija w dziale Badań i Rozwoju.

11 października będzie również pod znakiem debat. Pierwsza z nich to Debata „Dokąd zmierza Polska fotowoltaika?”. Moderatorem debaty będzie Pan Piotr Pająk, redaktor portalu gramwzielone.pl.
Uczstnicy debaty poszukaja odpowiedzi na pytania:

 • Jakie czynniki obecnie wpływają na rozwój krajowego rynku PV, a jakie będą determinować jego rozwój w kolejnych latach?
 • Jakie miejsce może zająć fotowoltaika w polskim miksie energetycznym?
 • Jak należy wspierać poszczególne segmenty rynku fotowoltaicznego (instalacje prosumenckie, instalacje w segmencie C&I, naziemne farmy fotowoltaiczne)?
 • Jakie strategie rozwoju i argumenty powinna formułować krajowa branża fotowoltaiczna, szukając swojego miejsca w polskiej energetyce?

Tuż po tej dyskusji będzie następna debata „Scenariusz cen energii elektrycznej do 2030 roku” organizowana przy współpracy z Instytutem Energetyki Odnawialnej.

Debatę otworzy referat wprowadzający: Prognoza kosztów energii elektrycznej oraz ceny w ramach wybranych grup taryfowych w perspektywie 2030 i 2050 oraz wpływ wzrostu cen energii elektrycznej na opłacalność inwestycji w OZE – Grzegorz Wiśniewski/Bartłomiej Pejas – Instytut Energetyki Odnawialnej.

Pompom ciepła będzie poświęcone Seminarium: Pompy ciepła i magazynowanie ciepła. Korzyści zastosowania dla gospodarki. W ramach seminarium będą przedstawione możliwości finansowania inwestycji w pompy ciepła, podane przykładowe realizacje z zastosowaniem pomp ciepła jak również uwarunkowania prawne.

Drugiego dnia odbędzie się VIII Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce. Z roku na rok rośnie ilość systemów PV instalowanych w kraju. Ponieważ na dwóch aukcjach w 2016 i 2017 zakontraktowano ok. 400 MW należy spodziewać się dużego zainteresowania systemami do 1 MW.  To wymaga przedstawienia specyficznych problemów technicznych i administracyjnych związanych z przepisami prawnymi, projektowaniem, instalowaniem, przyłączaniem do sieci, monitorowaniem i serwisem. Sektor prosumencki także nie zostanie pominięty. Lawinowo rosnąca ich ilość będzie powodowała problemy pomiędzy inwestorami, instalatorami a operatorami systemów dystrybucyjnych. Bardzo ważną sprawą jest jakość komponentów. Instalując system nie należy kierować się jedynie ceną, należy brać także pod uwagę kilka innych aspektów, które pozwolą nam minimalizować ryzyko nietrafionego zakupu. Na konferencji przedstawione zostanie czynniki, które powinny być pomocne przy zakupie komponentów systemów PV. Omówiony zostanie obowiązek uzgadniania projektów budowlanych z ochroną przeciwpożarową. Przedstawione zostaną również nowe możliwości finansowania systemów PV. Konferencja będzie ukierunkowana na praktyczne aspekty instalowania systemów PV. W trakcie Konferencji zostaną także przedstawione najważniejsze i najbardziej aktualne tematy dotyczące rozwoju i perspektywy fotowoltaiki w Polsce. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i SolarPower Europe przedstawia stan PV na świecie i trendy jej rozwoju. Ylotzm Sponsorem Konferncji jest firma Corab Sp. z o.o.. Corab jest wiodącym producentem systemów fotowoltaicznych w Polsce. Obecnie posiada szeroki wachlarz produktów na dachy skośne, płaskie, systemy wolnostojące oraz CARPORT, wielokrotnie nagradzany za wysoką kulturę prowadzenia biznesu oraz innowacyjne produkty.

12 października będzie również można zaczerpnąć informacji na temat pokonywania barier w finansowaniu rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego. Tej tematyce będzie poświęcone seminarium realizowane w ramach projektu EE-METAL, programu badawczego UE Horyzont 2020.

13 października odbędzie się Forum: Fotowoltaika dla każdego. Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta z roku na rok. W ostatnich latach przybyło w szczególności wiele małych instalacji. Dane statystyczne mówią, że fotowoltaika jest obecna nieomalże, w co 180 domu w Polsce (dane Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV). W dalszym ciągu wiele osób zastanawiających się nad instalacją fotowoltaiczną staje przed swego rodzaju wyzwaniem. Pojawiają się pytania dotyczące tego ile kosztuje instalacja, kiedy się zwróci, jak wygląda przyłączenie do sieci, jakiego wybrać operatora, czy ma się wybór, co z jakością instalacji, paneli, serwisem czy gwarancją oraz na co zwracać uwagę? Choć dla branży to oczywiste kwestie, dla klienta to jedne z przykładowych problemów, z którymi musi się zmierzyć.

Tego samego dnia będzie można również uczestniczyć w Forum: Pompa Ciepła w każdym domu. Pompa ciepła obniża emisję CO2 i zużycie energii pierwotnej, funkcjonuje bez paliwa palnego, a co za tym idzie nie emituje szkodliwych substancji. Technologia pomp ciepła pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 50% w porównaniu z gazem czy olejem opalowym. Decydując się na pompę ciepła w nowym budynku nie potrzebujemy osobnego pomieszczenia na kotłownie, ponieważ pompa zajmuje niewiele miejsca. Pompa ciepła nie tylko grzeje, można nią również chłodzić pomieszczenie. To tylko kilka z wielu zalet technologii pomp ciepła, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak każdy klient przed podjęciem decyzji o inwestycji ma mnóstwo pytań. Brak wiedzy często przyczynia się do tego, ze wybiera on technologie, które niekoniecznie są korzystne zarówno dla środowiska jak i kieszeni.

Samorządowe Dni Elektromobilności dadzą odpowiedz na pytanie jak wybrać samochód elektryczny na potrzeby biurowe i reprezentacyjne? Jak przeprowadzić inwestycje związane z budową infrastruktury doładowania? Jak zorganizować specjalne strefy czystego powietrza, by wyborcy chcieli to zaakceptować? – oto niektóre zagadnienia, na które znajdziesz odpowiedź w czasie naszych konsultacji w formacie World Cafe.

Filmowa Strefa Kariery

 

W tej strefie będzie można zaczerpnąć informacji o rynki pracy w branży OZE. Planowane zagadnienia:

 • Portret pracownika: Operator sterowniczy spalarni odpadów
 • Jak rozpocząć udaną karierę w branży OZE?
 • Portret pracownika: Gleboznawca
 • Głos branży: Energetyka wodna daje pasjonującą pracę
 • Portret pracownika: Kierownik oczyszczalni ścieków
 • Rekruter radzi: Trzeba się specjalizować i wiedzieć, czego się chce
 • Portret pracownika: Serwisant elektrowni wiatrowych
 • Głos branży: Biogaz rolniczy to perspektywa tysięcy miejsc pracy
 • Portret Pracownika: Audytor energetyczny
 • Rekruter radzi: Kogo szukają pracodawcy?

 

Spotkania biznesowe w strefie Networkingu

Impreza ta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy pragną współpracować z firmami z szeroko rozumianego sektora energetycznego, w szczególności związanymi z odnawialnymi źródłami energii oraz budynkami energooszczędnymi. Spotkania kooperacyjne to szybki i łatwy sposób nawiązania biznesowych kontaktów. W ciągu ok. 20 minut mają Państwo okazję przedstawić rozmówcy profil swojej firmy oraz zapoznać się z jego działalnością. Po upływie tego czasu rozpoczyna się rozmowa z następnym potencjalnym partnerem biznesowym.

Targom RE-energy będzie towarzyszyć strefa TermoEXPO poświęcona tematyce ekologicznego ogrzewania i termomodernizacji. W ramach strefy TERMOEXPO zwiedzający będą mogli uczestniczyć w Forum Budynek Energooszczędny w praktyce, które odbędzie sie12 października. Każdy, kto buduje lub remontuje dom inwestuje zarówno w swoją przyszłość, jak i kolejnych pokoleń. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które nie tylko sprawią, że nasza inwestycja zwróci się stosunkowo szybko, ale również będzie przyjazna dla środowiska i poprawi komfort naszego życia. Wspólnie z ekspertami z branży przedstawimy optymalne rozwiązania

Targi RE-energy to miejsce, w którym nie może zabraknąć nikogo, komu bliska jest tematyka odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji na stronie organizatora targów : www.reenergyexpo.pl