Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.
Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci pomiędzy Hawajami a Kalifornią przez trzy lata badał międzynarodowy zespół naukowców. Okazało się, że powiększa się ona dużo szybciej niż początkowo zakładano. Szacuje się, że plastikową plamę tworzy obecnie około 87 000 t ton plastiku.
– Sytuacja się pogarsza. To pokazuje, że pilnie trzeba podjąć działania, w celu zatrzymania przepływu plastiku do oceanu, a także posprzątać obecny bałagan – mówi Laurent Lebreton z The Ocean Cleanup Foundation w Delft w Holandii, który kierował badaniami.
Jak poinformował Erik van Sebille z Utrecht University w Holandii, ilość plastiku, jaką odkryli naukowcy, była „oszałamiająca”. Prawie 100% wszystkich zanieczyszczeń w tej części oceanu stanowiły tworzywa sztuczne. 46 %to sieci rybackie, a ponad trzy czwarte – tworzywa sztuczne większe niż 5 cm, w tym folie. Większość dużych znalezionych przedmiotów rozpadła się już na kawałki, jednak badacze z łatwością mogli zidentyfikować m.in. butelki, pojemniki, liny i sieci rybackie, zabawki, a nawet – deski sedesowe. Na niektórych znalezionych przedmiotach udało się nawet odczytać datę produkcji: rok 1977, lata 80. i 90., rok 2000 oraz 2010.
Każdego roku do oceanu przedostają się miliony ton plastiku. Stanowi on poważne zagrożenie dla morskich zwierząt. Z ostatnich badań wynika, że 20% tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany mogło przedostać się do wody w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 r.
– Nie uciekniemy od plastiku – moim zdaniem jest on bardzo przydatny w medycynie, transporcie i w budownictwie. Musimy jednak zmienić sposób, w jaki go używamy, szczególnie w odniesieniu do jednorazowych opakowań i tych przedmiotów, które mają bardzo krótki okres użytkowania – mówi Lebreton.
Szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, Fundacja Ellen Macarthur podaje, że do 2050 roku oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb.
Źródło: m.gospodarkamorska.pl