Bezpieczna energia z odpadów

Produkcja paliwa alternatywnego nie jest sprzeczna z recyklingiem

W Olsztynie ma powstać elektrociepłownia zasilana paliwem alternatywnym. Jest tylko problem ze znalezieniem firmy, która wykona tę inwestycję.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie chce wybudować instalację, która będzie wykorzystywać paliwo alternatywne produkowane z pozostałości po odpadach komunalnych. Instalacja ma zapewniać dostawy ciepła do mieszkań. Zanim jednak inwestycja dojdzie do skutku, musi się znaleźć wykonawca. Pierwotnie elektrociepłownię miała wybudować w formule PPP koreańska firma Posco Engineering & Construction, ale MPEC unieważniło postępowanie ze względu na zbyt wysoką cenę.

Łącznie spółka wyceniła swoje usługi na 1,669 mld zł brutto, w tym za projekt i budowę 633 mln zł brutto, a pozostałe 1,036 mld zł brutto w ramach 25-letniej umowy operatorskiej. Tymczasem MPEC przygotował na ten cel 811,8 mln zł brutto.

Zdaniem prezesa MPEC Konrada Nowaka, budowa elektrociepłowni to konieczność, bo w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami na lata 2016-2020 zapisano, że potencjał paliwa alternatywnego w województwie wynosi nie mniej niż 100 tys. ton rocznie.

Na łamach „Gazety Wyborczej” prezes MPEC jednocześnie odnosi się do zarzutów wysuwanych przez przeciwników inwestycji, którzy twierdzą, że Olsztyn chce wybudować zwykłą „spalarnię śmieci”.

– Chybionym argumentem przeciwników jest również zarzut, że produkcja paliwa alternatywnego stoi w sprzeczności z ideą recyklingu, odzysku surowców i gospodarki w obiegu zamkniętym. To, co będzie wykorzystywane do produkcji paliwa, to odpady powstałe z przetworzenia śmieci komunalnych, po odzyskaniu i recyklingu surowców wtórnych – mówi Nowak.

MPEC zamierza kontynuować realizację projektu poprzez uruchomienie nowego postępowania. Najpierw zostanie przeprowadzony dialog techniczny, a do końca października 2017 r. planowane jest ogłoszenie nowego postępowania.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, PPP i inne ważne tematy dla Polski Wschodniej będą szeroko dyskutowane podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który pod patronatem PortalSamorzadowy.pl odbędzie się 27 i 28 września w Białymstoku.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl