Bezpieczna energia z odpadów

Przybywa dzikich wysypisk śmieci

Urzędnicy chwalą efekty wprowadzonej ustawy śmieciowej, a dziennik „Fakt” bije na alarm. Jak ustalili dziennikarze gazety nielegalny proceder składowania śmieci w starych żwirowiskach kwitnie.

Polski tabloid informuje, że w Polsce wyrastają kolejne nielegalne wysypiska śmieci. Dzięki materiałom publikowanym przez dziennikarzy „Faktu” sprawą miała się nawet zainteresować prokuratura. Niedawno dziennik pisał o nielegalnym żwirowisku położonym nieopodal Mińska Mazowieckiego. W materiale sugerowano, że za wywóz nieczystości na nielegalne składowisko odpowiada jedna z firm, która wygrała przetarg na wywóz śmieci z warszawskich osiedli. Odpady przemielone z ziemią mają być wyrzucane do wielkiego dołu. Mieszkańcy niepokoją się, że tak składowane śmieci mogą zagrozić wodom gruntowym i w konsekwencji dojdzie do skażenia.
Inspektorzy Ochrony Środowiska grzmią, że takich miejsc w całej Polsce mogą być nawet 4 tys. Generalny Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że co trzecia gmina radzi sobie z wywożeniem śmieci bez zastrzeżeń. Czarną śmieciową strefę szacuje się nawet na 5 miliardów złotych, dlatego dziennikarze docierają do kolejnych nieprawidłowości, jakich dopuszczają się firmy odpowiedzialne za wywóz odpadów. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są źle skonstruowane przetargi, a także fakt jakości utylizowania odpadów.
Na podstawie: Fakt.pl