Rafako oczekuje, że większa liczba zamówień związanych z wchodzącymi w życie we wrześniu tzw. konkluzjami BAT pojawi się na rynku w przyszłym roku. Spółka będzie chciała pozyskać część z nich o średniej skali, jako element stabilizujący portfel zamówień, poinformowała ISBnews prezes Agnieszka Wasilewska-Semail.
„We wrześniu wejdą w życie konkluzje BAT. Będziemy poszukiwali projektów wielkości rzędu 80-150-200 mln zł, czyli tych, dających stabilizację portfela zamówień” – powiedziała Wasilewska-Semail w rozmowie z ISBnews.
Według niej, ze względu na brak jednoznacznego kalendarza modernizacji energetyki cieplnej i zawodowej w Polsce nie wiadomo, w jakiej kolejności zadania związane z BAT trafią na rynek. Każda ze spółek energetycznych ma inną politykę modernizacji aktywów i nie można wykluczyć, że nastąpi syndrom ogłaszania przetargów na ostatnią chwilę, wyjaśniła.
„To będzie oznaczało poważne trudności dla rynku wykonawczego i nie mam tu na myśli tylko krajowych wykonawców. Aczkolwiek przewidujemy, że w związku ze zużyciem instalacji pewne tematy mogą się pojawić wcześniej. Spodziewamy się, że przede wszystkim w przyszłym roku, niektóre może nawet w tym roku” – powiedziała prezes.
Rafako czeka też na nadchodzące największe zamówienia na krajowym rynku.
„Z dużych postępowań, na które czekamy, najważniejsze są Elektrownia Ostrołęka C, nowy blok w Elektrowni Puławy i spalarnia odpadów w Warszawie” – wymieniła Wasilewska-Semail.
„Szczególnie Ostrołęka będzie trudna, bo pięciu zgłoszonych oferentów to jest absolutny top i duża konkurencja. Ale może się udać. Ponadto to może być ostatnia duża inwestycja w energetyce konwencjonalnej, może dobrze by się stało, gdyby była to okazja do wykorzystania polskiego potencjału projektowego i wykonawczego” – powiedziała.
Rafako przygotowuje też ofertę cenową na spalarnię odpadów w stolicy.
„Jednoetapowy przetarg jest już ogłoszony, przygotowujemy ofertę. Uważamy, że mamy dla tego zadania jedne z najlepszych referencji w Europie” – podkreśliła prezes.
Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG.
Tomasz Chaberko
Źródło: http://biznes.onet.pl