Bezpieczna energia z odpadów

Rosjanie wypowiadają wojnę śmieciom i to na serio…

Spółka RT-Invest, która wchodzi w skład rosyjskiego podmiotu Rosteh, otrzymała pozwolenie na budowę sieci spalarni śmieci w Moskwie oraz Tatarstanie. Pierwsza z nich ma powstać w południowej części Federacji Rosyjskiej. Cały projekt bazuje na śmieciach i ma on przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów w miastach.

RT-Invest ma w planach dodatkowe wybudowanie czterech elektrociepłowni w regionie moskiewskim oraz po jednej w Soczi, Mineralnych Wodach i Tamanie. Inwestorzy zakładają, że nowe spalarnie mają spalać łącznie około 700 tysięcy ton odpadów, a łączna moc elektrowni ma wynosić 280 MW.

Spalarnie będą tworzyły klastry i pierwszy z nich osiągnie moc na poziomie 55 MW i będzie obsługiwał 550 tysięcy ton śmieci w ciągu roku. Zostanie on zlokalizowany w regionie Soczi. Otwarcie zaplanowano na 2020 rok. Drugi klaster zostanie wybudowany w 2023 roku w Tamanie dla utylizacji śmieci z Krymu i Sewastopolu oraz Anapy, Temrjuka i Noworosyjka.

Koszt pierwszych pięciu elektrowni ma wynieść 150 miliardów rubli i mają one zostać otwarte już w 2022 roku.

Problem ze śmieciami jest w Rosji powszechny, wiele miast w tamtym regionie dosłownie tonie w śmieciach, a służby nie zawsze są w stanie sobie z nimi poradzić. Dlatego rozwój elektrociepłowni jest taki ważny, ponieważ dzięki niemu może uda się zmniejszyć skale tego zjawiska.