Bezpieczna energia z odpadów

Rusza budowa spalarni odpadów w Koninie

Prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę spalarni odpadów w Koninie. Ogłosiła to Elżbieta Streker-Dembińska z Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie.

Inwestycja w Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych kosztować będzie 296 mln zł netto. Ma zostać ukończona do końca 2015 roku. Gdy budowa zostanie zakończona na przerabiać odpady wytwarzane przez mieszkańców 26 gmin, w których żyje ok. 370 tys. ludzi, zaś rocznie będzie mogła przerabiać nawet 94 tys. ton odpadów komunalnych. Podobnie jak spalarnia w Bydgoszczy będzie produkowała energię elektryczną i cieplną.
Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum firm, którego liderem jest austriacki Integral wraz z polskimi spółkami Erbud i Introl. Ponad 154 mln zł dofinansowania na budowę pozyskano z europejskiego Funduszu Spójności, pozostałe środki na dokończenie inwestycji to 145 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także 10 mln zł wkładu własnego samorządów, który został sfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Na podstawie: Onet.pl