Bezpieczna energia z odpadów

Segregacja śmieci będzie obowiązkowa?

Politycy debatowali w tym tygodniu nad możliwościami nowelizacji ustawy śmieciowej, która wkrótce będzie dyskutowana w Sejmie. Specjaliści sugerują, by segregowanie śmieci było obowiązkowe, posłowie wtórują, że taki przepis mógłby znaleźć się już w najbliższej nowelizacji ustawy śmieciowej.
Specjaliści o propozycjach zmian w ustawie śmieciowej debatowali we wtorek w trakcie konferencji zorganizowanej przez komisję środowiska. Zdaniem analizujących sytuację na rynku obecne przepisy nie zachęcają mieszkańców polskich miejscowości do segregowania, natomiast unijne przepisy nieubłagalnie obligują Polskę, by do 2020 roku w naszym kraju odzyskiwano 50 proc. papieru, plastiku metali i szkła. Dwa lata temu wskaźniki te oscylowały wokół 15 proc.

Kary za brak segregacji śmieci

 

Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej, która uczestniczyła w panelu tłumaczyła, że niewielkie różnice między stawkami za segregację i odbiór odpadów niesegregowanych nie wpływają na wzrost rodzin decydujących się na wyrzucanie nieczystości do przeznaczonych do tego pojemników. Kluczem miałoby być sprawienie, że śmieci zaczną segregować mieszkańcy bloków, którzy stanowią 85 proc. mieszkańców dużych miast.
Tomasz Arkit z PO w trakcie spotkania deklarował, że w przyszłych deklaracjach śmieciowych nie powinno być możliwości wyboru między segregacją i możliwością niesegregowania odpadów. Zdaniem polityka znaleźć się powinien z kolei zapis, który nałoży kary na osoby, które nie segregują śmieci. Prace nad nowelizacją przepisów powinny zacząć się pod koniec kwietnia br., tak by politycy zdążyli uchwalić ją jeszcze tego lata.
Na podstawie: Portalsamorzadowy.pl