Bezpieczna energia z odpadów

Na Śląsku zamienią wysypiska w „Lawendowe Wzgórza”

Unijne dofinansowanie, a także środki ze specjalnego funduszu pozwolą na stworzenie zielonych wzgórz, na których wytyczone będą edukacyjne ścieżki. Powstaną tam, gdzie dziś straszą wysypiska śmieci.

32 mln zł z Unii Europejskiej i budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zostanie przeznaczone na zmienienie 9 wysypisk we wzgórza pokryte zielenią, na których znajdą się ścieżki edukacyjne.

Przemienią stare składowiska

Choć stare składowiska odpadów są nieczynne od lat, to pozostają niebezpiecznymi dla środowiska i ludzi. Wraz z kolejnymi latami mogą zatruwać wody, glebę i powietrze. Dlatego wkrótce, na całym Dolnym Śląsku prace rekultywacyjne zostaną wykonane w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach (gm. Zgorzelec). Na inwestycję pozyskano 25 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, a także 7 mln z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Składowiska objęte inwestycją mają zostać dokładnie zabezpieczone, zaś wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która wypłukiwałaby zanieczyszczenia. Łączny teren poddany renowacji ma 21 ha, a za jego realizację odpowiedzialna będzie Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa.

Zabezpieczą wrażliwe tereny

Wśród zabezpieczonych wysypisk znajdą się między innymi tereny w Polanicy Zdrój, gdzie niespełna 200 metrów od rzeki Bystrzyca Dusznicka znajduje się góra śmieci. Tak niewielka odległość grozi skażeniem wód. To także składowisko w Bystrzycy Kłodzkiej, ktre położone jest w pobliżu zamieszkałych terenów, a także na terenie strefy ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie. Pozostałe tereny zlokalizowane są w pobliżu miejscowości Przemków i Jędrzychowice.
Projekt ma też objąć wysypiska w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Struży (gm. Mietków).