Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci z Radiowa na Targówek. Tam powstanie spalarnia

Mieszkańcy Bielan skarżą się, że doskwiera im odór z zakładu MPO na Radiowie. Sytuacja poprawi się nieprędko, ale umowa na projekt spalarni na Targówku, która przyjmie śmieci kierowane na Radiowo, to krok do rozwiązania problemu.

Na Radiowie działają składowisko odpadów (z końcem roku ma być zamknięte) oraz zakład przetwarzania śmieci zwożonych z Warszawy. To smród z zakładu doskwiera mieszkańcom, którzy urządzili kolejną manifestację.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zapewnia, że robi wszystko, by zmniejszyć uciążliwości. Docelowym rozwiązaniem jest likwidacja zakładu na Radiowie. Dojdzie do niej, gdy MPO uruchomi nowoczesną spalarnię na Targówku.

– To kluczowy projekt dla naszego systemu gospodarowania odpadami. Zmodernizowana i rozbudowana spalarnia śmieci na Targówku przejmie m.in. odpady kierowane na Radiowie – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Urzędnicy poinformowali właśnie o podpisaniu umowy na projekt spalarni. Przygotuje go spółka Sweco Consulting i Sweco GmbH. Międzynarodowy zespół dostanie za to blisko 15 mln zł. Cała spalarnia ma kosztować ok. 1,1 mld zł.

Docelowo spalarnia będzie przyjmować ponad 300 tys. ton śmieci rocznie. Ma być gotowa w pierwszym kwartale 2019 r.

Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl