Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia Białystok: Jest pozwolenie na budowę

Spalarnia w Bydgoszczy dostała pozwolenie na budowę. Informację potwierdził Urząd Miejski w Białymstoku.

Bliżej budowy spalarni w Białymstoku. Jest nieprawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę białostockiej spalarni. Taki wniosek wpłynął do magistratu w marcu tego roku. Jego autorem jest inwestor – spółka komunalna Lech.

To kolejny krok do realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych na Podlasiu. Zakończenie jej budowy przewidywane jest na 2015 rok. Spalarnia realizowana jest w formule „Projektuj i Buduj”. Przetarg wygrało konsorcjum firm Budimex oraz Keppel Seghers N.V. z Belgii i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares z Hiszpanii. W marcu konsorcjum przedstawiło założenia i projekt spalarni.

Spalarnia ma zapewnić miastu utylizację odpadów komunalnych. Według specyfikacji technicznej zakład ma przetwarzać 120 tys. ton odpadów rocznie. Wydajność energetyczna wyniesie 7,5 tys. kJ/kg. W ciągu godziny ma być spalanych 15,5 tony odpadów. Obok stolicy Podlasia zakład obsłuży dziewięć ościennych gmin. Spalarnia będzie produkować energię, która będzie zasilać jej urządzenia oraz dostarczy prąd do około 16 tys. odbiorców.
Wartość inwestycji to 332 mln złotych. Z tego z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko pochodzi 210 mln zł.