Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia odpadów w Krakowie – niezwykły projekt

Spalarnia odpadów w Krakowie, oddana do użytku w ubiegłym roku to inwestycja Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Mimo że do wyglądu obiektów infrastruktury zwykle nie przywiązuje się uwagi i mało kto dba, aby w ogóle czymkolwiek się wyróżniały, w tym wypadku stało się zupełnie inaczej. Nie dość, że na projekt spalarni ogłoszono konkurs architektoniczny, to jeszcze wybrano w nim projekt bardzo oryginalny.

Spalarnia odpadów w Krakowie – to dzieło konsorcjum kilku pracowni. Autorami projektu, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie są: MANUFAKTURA NR 1 (architekt Bogusław Wowrzeczka), Teller Architekci (architekt Michał Teller), Łapiński Architekci (architekt Filip Łapiński), Prochem (architekt Jakub Baczyński). Nietypowa wizja, którą opracowali  zdobyła właśnie polską nominację SARP do znanej i cenionej Mies van der Rohe Award.

Spalarnia odpadów w Krakowie ma ginąć w krajobrazie. „Krakowska ekospalarnia ma się dosłownie stapiać z krajobrazem – materiały pokrycia elewacji i dachu dobrano kolorystycznie tak aby ich roślinne odpowiedniki w terenie stały się naturalną kontynuacją budynku” – pisali o swoim projekcie autorzy. To „ukrycie” budynku spowodowane było otoczeniem: spalarnia powstała na zielonym terenie, którego architekci nie chcieli niszczyć przemysłowym molochem.

Spalarnia odpadów w Krakowie inspirowana jest widokiem pól uprawnych oraz zdobieniami strojów ludowych. Wielobarwne pasy – jakie znamy z ludowych spódnic i polskich wsi – stały się punktem wyjścia do opracowania modułowej budowli, której podział na segmenty został dodatkowo podkreślony kolorystyką. Płaski gmach o zaokrąglonych narożach został podzielony na liczne i różniące się wielkością segmenty, które został pokryte aluminiową blachą barwioną na kolorowe pasy.

Spalarnia odpadów w Krakowie mieści wiele pomieszczeń. Są tu m.in. hala wyładunkowa, fosa na odpady, dyspozytornia, linia spalania i oczyszczania spalin, maszynownia, stacja uzdatniania wody. Obiekt jest w pełni ekologiczny – jego nawiązujący do krajobrazu wygląd wiąże się z przyjaznym przyrodzie sposobem działania.

ZTPO – Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie
Lokalizacja: Kraków, ul. Giedroycia
Inwestor: Krakowski Holding Komunalny
Projektanci: konsorcjum MANUFAKTURA NR 1 (architekt Bogusław Wowrzeczka), Teller Architekci (architekt Michał Teller), Łapiński Architekci (architekt Filip Łapiński), Prochem (architekt Jakub Baczyński)
Generalny wykonawca: Posco E&C
Powierzchnia terenu: 56 000 m2
Powierzchnia zabudowy: 18 500 m2
Powierzchnia użytkowa: 30 000 m2
Projekt konkursowy: 2010
Projekt: 2013-2015
Realizacja: 2013 – 2015
Koszt inwestycji: 826 mln zł brutto
Źródło zdjęć: materiały prasowe, spalarnia.krakow.pl

Źródło: sztuka-architektury.pl