Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia pirolityczna w Otwocku?

Linia Otwocka stawia pytania czy w „podwarszawskiej sypialni” powstanie zakład pirolizy odpadów. Według informacji gazety spalarnia w Otwocku to prawdopodobna inwestycja.Podwarszawski Otwock liczy sobie około 35 tys. mieszkańców. Ostatnio mieszkańców zelektryzowała informacja prasowa dotycząca spekulacji na temat spalarni odpadów. Skąd taka informacja? Otóż gazeta gazeta ustaliła, że Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprzedało w dzierżawę wieczystą blisko hektarową działkę firmie Smart Energy Otwock. Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że firma ma się zajmować pirolizą odpadów.

Gazeta deklaruje, że co prawda nie ma nic przeciwko spalarni pirolizy jako takiej, ale autora tekstu dziwi tajemnicza atmosfera towarzysząca transakcji sprzedaży działki. Informacji na temat spalarni nie chciał potwierdzić  pytany o to przez gazetę szef  OPWiK nie potwierdził ani nie zaprzeczył. Jednak z zebranych przez reportera informacji wynika, że działka została wydzierżawiona głównie z myślą budowie spalarni odpadów opartej na metodzie spalania poprze pirolizę. Czy nieduży Otwock wzbogaci się  o własną spalarnię?

Więcej przeczytasz na stronach: http://www.linia.com.pl

Co to jest piroliza?

Piroliza (inaczej destylacja rozkładowa) – proces rozkładu termicznego substancji prowadzony poprzez poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi. Jest procesem wysokotemperaturowym, bezkatalitycznym (katalizator obniża jedynie temperaturę o kilkadziesiąt stopni, więc jest to nieopłacalne).

Zwykle w trakcie pirolizy bardziej złożone związki chemiczne wchodzące w skład pirolizowanej substancji, ulegają rozkładowi do prostszych związków o mniejszej masie cząsteczkowej. W niektórych przypadkach jednak na skutek pirolizy powstają spieki, będące prostymi chemicznie, ale tworzącymi sieć przestrzenną materiałami o wielu interesujących własnościach fizycznych. Mechanizm przemian chemicznych zachodzących w trakcie pirolizy jest często bardzo złożony, a ze względu na naturę tego procesu trudno jest je dokładnie badać.

(Za wikipedia.pl)