Bezpieczna energia z odpadów

Budowa krakowskiej spalarni ostatecznie dla Mostostalu

Spalarnię śmieci w Krakowie zbuduje jednak Mostostal, a nie firma z Korei. Sąd zdecydował, że oferta Mostostalu Warszawa jest najlepsza w przetargu na budowę krakowskiej spalarni śmieci. Wcześniej mówiło się o błędach technicznych i wykluczeniu Mostostalu z budowy spalarni w Krakowie. Po sądowych odwołaniach ostatecznie to Mostostal Warszawa będzie budować krakowski zakład utylizacji odpadów.

Bezpośrednią konkurencją dla Mostostalu w drodze do budowy spalarni śmieci w Krakowie była koreańska firma POSCO. Ostatecznie oferta polskiego wykonawcy uzyskała 92 punkty, a koreańskiego 76 punktów. Oferta Mostostalu została uznana za najkorzystniejszą już w kwietniu tego roku, ale konkurencja zarzucała firmie błędy techniczne. Wtedy wykonawcą został Budimeks. Jednak w międzyczasie wycofał się jeden z uczestników konsorcjum i firma straciła przetarg.

Do ostatniego rozstrzygnięcia sądowego to koreańskie POSCO mogło cieszyć się z kontraktu na budowę zakładu utylizującego odpady. Batalia o warty setki milionów złotych kontrakt toczy się od lutego. Wtedy to Krakowski Holding Komunalny otworzył koperty z przetargowymi ofertami. Druga najtańsza oferta należała właśnie do Mostostalu (729 mln). Najdroższa okazała się oferta POSCO (796 mln)

Spalarnia śmieci w Krakowie odpowiedź na zalew odpadów

Kraków już za kilka lat będzie produkował blisko 350 tys. ton śmieci rocznie. Miasto nie poradzi sobie z taką ilością odpadów bez odpowiedniego systemu utylizacji. Dlatego do 2014 roku w Nowej Hucie ma powstać nowoczesna spalarnia śmieci. Zakład będzie w stanie zutylizować około 200 tys. ton śmieci.

Spalarnia stanie się nie tylko odpowiedzią na zwiększoną produkcję odpadów, ale zastąpi nieekologiczne wysypiska, które dotychczas odbierały 85 proc. miejskich śmieci. Warto dodać, że spalarnia to nie tylko projekt w pełni funkcjonalny, ale również bardzo ciekawy z architektonicznego punktu widzenia.

>>Czy wiesz, kto zbuduje spalarnię w Gdańsku?