Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia śmieci w Piasecznie. Krok naprzód

Spalarnia śmieci w Piasecznie coraz bardziej realna. Radni miasta upoważnili prezydenta do przeprowadzenia konsultacji w sprawie budowy na terenie powiatu spalarni odpadów. O spalarni śmieci w Piasecznie mówi się już od dłuższego czasu. Pierwsze poważne przymiarki do budowy zakładu powstały jeszcze w 2012 roku. Teraz sprawa budowy zakładu termicznej obróbki odpadów nabiera tępa. Jak donosi portal nadwisla.pl jeszcze na grudniowej sesji radni uprawnili prezydenta do przeprowadzenia niezobowiązujących konsultacji na temat budowy zakładu

Spalarnia śmieci w Piasecznie wesprze stolicę

Po co w Piasecznie spalarnia, skoro jedna już działa w Stolicy? Choćby dlatego, że spalarnia odpadów w Warszawie już nie nadąża z przerobem odpadów komunalnych. Poza tym Piaseczno leży za południową granicą Warszawy, a spalarnia stoi na Targówku, który jest dokładnie na przeciwległym końcu miasta. Zakład w Piasecznie mógłby obsługiwać południowe powiaty, co zdecydowanie skróciłoby drogę transportu odpadów i śmieci bez konieczności przewozu ich przez całą Warszawę.

 

>>Ustawa śmieciowa: Czarny scenariusz dla gmin

 

Piaseczno też mogłoby sporo skorzystać, bo jak przekonywał pół roku temu na łamach nadwisla.pl burmistrz Zdzisław Lis – Potrzebujemy w mieście zakładu, który zajmowałby się produkcją ciepła i energii w oparciu o odpady. A magistrat liczy, że  spalarnia powstanie za pięć, sześć lat w pobliżu oczyszczalni ścieków. Radni wzięli przykład ze Szweckiej miejscowości Uppsala, gdzie zresztą ich delegacja wizytowała tamtejszy zakład termicznej utylizacji odpadów.

W liczącym 70 tys. mieszkańców miałby powstać zakład obsługując około 200 tys. ton śmieci rocznie. Wyprodukowana z odpadów energia posłużyłaby mieszkańcom, a jej nadwyżka mogłaby zostać sprzedana z zyskiem dla gminnego budżetu.