Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Szczecinie ma zostać dokończona do końca 2017 r.

Ministerstwo Środowiska wydało zgodę na wydłużenie terminu realizacji spalarni odpadów w Szczecinie. Nowy termin ukończenia inwestycji to 31 grudnia 2017 r., czyli o przeszło rok dłużej niż dotychczas i o dwa lata później od pierwotnych planów.

Jak podkreślił w środę szczeciński magistrat, decyzja resortu środowiska oznacza, że dofinansowanie inwestycji nie jest zagrożone. Budowa spalarni w Szczecinie otrzymała unijną dotację w kwocie 279 mln zł.

O wydłużenie terminu wnioskował Zakład Unieszkodliwiania Odpadów – odpowiedzialna za budowę spółka komunalna.

– To efekt zerwania umowy z generalnym wykonawcą inwestycji, którego dalsza obecność nie gwarantowała ukończenia budowy w terminie. Jednocześnie trwają procedury związane z wyłonieniem firmy, która dokończy budowę spalarni odpadów – podał magistrat.

Nowy wykonawca ma zostać wybrany w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Przed dwoma tygodniami szczecińskie wydanie Gazety Wyborczej informowało, że wśród firm zaproszonych do negocjacji znalazło się dziewięć firm.

Wśród nich GW wymieniła: Budimex, CNIM, ENEVIS, Doosan Lentjes, Porr Polska Infrastructure, Termomeccanica Ecologia, TIRU, Warbud oraz Rafako – kluczowego podwykonawcę Mostostalu Warszawa, poprzedniego generalnego wykonawcy spalarni.

Zerwanie kontraktu

Przypomnijmy, że 14 czerwca Mostostal odstąpił od kontraktu na budowę spalarni w Szczecinie. Następnie na taki sam krok zdecydowało się miasto. Warta 539 mln zł netto inwestycja została dotychczas zrealizowana w ok. 80 proc., a obie strony wzajemnie obwiniają się za wstrzymanie prac.

Ponadto Mostostal odstąpił od umowy podwykonawczej z Rafako, co raciborska spółka oceniła jako postępowanie wadliwe i nieważne oraz wezwała Mostostal do przestrzegania zapisów umowy, a następnie sama też odstąpiła od umowy z Mostostalem.

Rafako chętne do pomocy

Kontrakt Rafako dla Mostostalu obejmował zaprojektowanie, dostawę i montaż części technologicznej dla dwóch linii spalarni, składającej się z rusztu, kotła i instalacji oczyszczania spalin.

Wartość umowy, która weszła w życie w czerwcu 2013 r., opiewała na ponad 227 mln zł netto. Rafako informowało, że zaawansowanie przychodowe zlecenia wyniosło ok. 85 proc. całkowitej wartości umowy, czyli ok. 193 mln zł netto.

Ponadto Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes raciborskiej spółki, mówiła wnp.pl, że zamieszanie wokół inwestycji w Szczecnie nie stanowi zagrożenia dla Rafako, a urządzenia dostarczone na budowę spalarni są niemal gotowe do rozruchu.

Wasilewska-Semail podkreślała również, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to Rafako jest przygotowane do tego, aby pomóc inwestorowi w dokończeniu spalarni.

Elektrociepłownia na odpady

Pierwotnie, wg umowy podpisanej w lipcu 2012 r., spalarnia miała zostać ukończona do 30 grudnia 2015 r. W połowie grudnia 2015 r. Mostostal i ZUO podpisały aneks wydłużający termin zakończenia prac do 10 grudnia 2016 r.

Spalarnia powstaje w szczecińskim porcie, na Ostrowie Grabowskim, a jej planowana moc przerobowa ma wynosić ok. 150 tys. ton odpadów rocznie.

Zakład ma mieć moc zainstalowaną na poziomie 7,5 MWe i 32 MWt. Przewidywana roczna produkcja energii to 56 tys. MWh i 850 tys. GJ.

Źródło: wnp.pl