Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Bydgoszczy. Są fundusze z UE

Spalarnia w Bydgoszczy może liczyć na fundusze i finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Komisja Europejska zatwierdziła przyznanie dotacji na budowę spalarni odpadów komunalnych w Bydgoszczy.

Jak podaje Radio PiK spalarnia w Bydgoszczy, a dokładnie związana z jej budową inwestycja może liczyć na wkład z Komisji Europejskiej w wysokości 79 mln euro (około 320 mln złotych). Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Spójności i jest przeznaczone na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i dostosowanie jego funkcjonowania do wymogów prawodawstwa unijnego.

Za spalarnią przemawiało ogromne zapotrzebowanie ze strony mieszkańców aglomeracji bydgosko – toruńskiej na rozwój infrastruktury związanej z utylizacją odpadów komunalnych. Spalarnia w Bydgoszczy według szacunków miasta będzie obsługiwała około 700 tys. mieszkańców, a jej wydajność szacowana jest na 180 tys. odpadów rocznie.

Spalarnia w Bydgoszczy. Wyprodukuje energię

Instalacja zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Będzie składała się z instalacji odzysku energii, recyklingu, instalacji ponownego użycia żużlu oraz kompostowni odpadów biodegradowalnych. Spalarnie pozwoli na uzyskiwanie energii z odpadów i będzie minimalizowała negatywny wpływ na środowisko. 

Umowa na realizację tego przedsięwzięcia została podpisana w ubiegłym roku z konsorcjum włoskich firm Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia, które wyceniło prace na prawie 491,7 zł netto.