Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Poznaniu. Radni przeznaczyli 2,1 mld

Spalarnia w Poznaniu może liczyć na 2,1 mld złotych do 2041 roku, tak mówią długoterminowe prognozy finansowe przyjęte przez poznańskich radnych. Przypomnijmy spalarnia w Poznaniu powstanie dzięki pracy spółki SITA Zielona Energia, należąca do SITA Polska. Koszt inwestycji szacunkowo wyniesie około 724 milionów złotych.  Niedawno radni Poznania zdecydowali o dodaniu budowy spalarni do długofalowych prognoz finansowych. Od 2016 do 2041 roku przewidziano na ten cel sumę około 2,15 mld złotych.

Zapłacą za utylizację odpadów

Skąd tak znaczna rozbieżność pomiędzy sumą przewidzianą na budowę spalarni w Poznaniu,  a kwota zatwierdzoną przez radnych? Pozostała kwota to przewidywane wydatki związane z utylizacją odpadów komunalnych w spalarni w przyjętym okresie. Trzeba pamiętać, że miasto będzie właścicielem spalarni, ale jej operatorem przez 25 lat będzie partner prywatny przedsięwzięcia.

Spalarnia w Poznaniu liczby

Spalarnia w Poznaniu według założeń, będzie w stanie przetworzyć 210 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Przewidywany termin rozruchu spalarni to 1 lipca 2016 roku.