Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia odpadów w Warszawie – przetarg ruszył!

W związku z planami modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na warszawskim Targówku, rusza procedura przetargowa odnosząca się do wybrania głównego wykonawcy tej inwestycji. Za ogłoszenie przetargu odpowiedzialne jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie.

Plany zakładają powstanie instalacji, która służyć ma termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, a sam przetarg rozpisany jest w trybie „projektuj i buduj”. Instalacja ma zostać rozbudowana do mocy przerobowej odpowiedniej dla miasta Warszawy.

Pierwsze uruchomienie inwestycji ma nastąpić w okresie 24 miesięcy od przekazania budowy generalnemu wykonawcy. Dzięki takiej instalacji Warszawa ma szansę na efektywniejszą politykę gospodarowania odpadami, co przełoży się na odzyskiwanie z nich większej ilości energii.

Według projektu mają powstać dwa niezależne od siebie elementy: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o mocy przerobowej 300 tys. ton rocznie oraz automatycznej sortowni odpadów o wydajności 30 tys. ton rocznie.