Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnie śmieci pod Wrocławiem?

Czy pod Wrocławiem powstaną dwie nowoczesne spalarnie śmieci? Jeśli wierzyć ostatnim doniesieniom na Dolnym Śląsku niemiecki potentat w branży zamierza wybudować dwie nowoczesne spalarnie odpadów. 

Jak podaje Gazeta Wyborcza Wrocław pod Wrocławiem i w pobliżu Legnicy E.ON Energy z Niemiec chce kosztem półtora miliarda złotych zbudować dwie nowoczesne spalarnie odpadów. E.ON to jeden z największych graczy w branży spalarni. U naszych zachodnich sąsiadów wybudował już przeszło 20 zakładów termicznej obróbki odpadów.

Ale spalanie na Dolnym  Śląsku to nie koniec planów, które trzeba przyznać, że są naprawdę ambitne. Bo E.ON Enerdy chce w polsce zbudować aż pięć spalarni (obecnie działa u nas tylko jeden tego typu zakład w Warszawie) śmieci. Mówi się o takich lokalizacjach jak Gdańsk i Łódź. Wartość inwestycji niemieckiego koncernu mogłaby sięgnąć nawet 1 mld euro.

Gazeta ustaliła, że spalarnia może powstać pod Sobótką. Leżąca 30 kilometrów od Wrocławia gmina chce, aby inwestycja powstała na jej terenie. Podobno miejscowość ma już gotową działkę, która spełnia wymogi formalne. Zakład obsługiwałby Wrocław, co znacznie mogłoby obniżyć koszty wywozu odpadów komunalnych dla aglomeracji. Pierwsze szacunki mówią o kosztach rzędu 800 mln złotych. Spalarnia miałby przetwarzać 200 tys. ton śmieci rocznie.