Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnie w Polsce i na świecie

– Ile spalarni działa w Europie?

 Dla przykładu tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. W Polsce duży obiekt funkcjonuje tylko 1 w Warszawie. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów.

 – Spalarnie w Niemczech

 Pierwsze zakłady termicznej utylizacji odpadów powstały za naszą zachodnią granicą w latach 60. Obecnie nasi sąsiedzi mogą pochwalić się ponad 70 spalarniami przerabiającymi około 20 mln ton śmieci rocznie. Co ważniejsze 40 z tych zakładów należy do regionalnych związków komunalnych. Gminy wspólnymi siłami pozbywają się odpadów ze swoich terenów. Co więcej jeszcze dwa lata temu w budowie było 14 spalarni w Niemczech. Kolejne 11 znajdowało się w fazie projektowej. Nic dziwnego, bo Niemcy nie tylko skutecznie pozbywają się śmieci, ale uzyskują ze spalanych odpadów coraz więcej energii.

– Dlaczego w Polsce nie ma spalarni?

Spalarnie w Polsce budowano przed II Wojną Światową. Do jej wybuchu wybudowano trzy tego typu zakłady. Ostatni zakład zamknięto w latach 50. W czasach PRL niewiele robiono sobie z ochrony środowiska. Śmieci najłatwiej było składować na wysypisku. Wysypisko nie wymagało inwestycji, a na dodatek była to metoda najtańsza. Obecnie Polska nadrabia te zaległości. W toku jest 7 dużych inwestycji związanych z budową spalarni odpadów w największych aglomeracjach jak Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin czy Białystok.

– Gdzie w Polsce są budowane spalarnie?

W Polsce działa jedna spalarnia odpadów komunalnych w Warszawie. Obecnie prowadzone jest osiem inwestycji w największych miastach w Polsce. Spalarnie powstają między innymi w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczenie, Koninie, Koszalinie i Łodzi. W planach są jeszcze Płock, Radom, Oświęcim, Katowice, Bytom, Chrzanów, Tarnów, Rzeszów, Tarnobrzeg

– Czy świat wycofuje się ze spalarni?

Nic nie wskazuje na to, żeby świat, a zwłaszcza Europa, wycofywał się z budowy spalarni. Obecnie działa w Europie ponad 400 spalarni spalania odpadów. Tylko w Niemczech w ostatnich latach było w budowie 14 nowych spalarni, a 11 nowych jest planowanych.